Agencija za energijo odobrila dva pilotna projekta prilagajanja odjema, ki bosta potekala na območju Elektra Celje in Elektra Maribor.
Na področju spodbujanja naložb v pametna omrežja v regulativnem obdobju 2016–2018 je Agencija za energijo na podlagi razpisane metodologije uvrstila v shemo izvedbenih spodbud dva od štirih prijavljenih pilotnih projektov, in sicer projekt Flex4Grid Elektra Celje in projekt Izravnava konic/prilagajanje odjema na področju RTP Breg Elektra Maribor.
Evropski razvojni projekt Flex4Grid se osredotoča na razvoj odprtega tehnološkega sistema za upravljanje podatkov in zagotavljanje storitev, ki bodo omogočale upravljanje prožnosti uporabnikov distribucijskega omrežja tako pri porabi kot proizvodnji električne energije. Prožnost uporabnika pomeni, da je sposoben prilagajati porabo ali proizvodnjo potrebam drugih deležnikov v sistemu in bi lahko bil za svoje prilagajanje nagrajen. Elektrodistribucijska podjetja bodo lahko to prožnost uporabila za zniževanje koničnih obremenitev ter razkoraka med porabo in razpršeno proizvodnjo energije.
V okviru pilotnega projekta Izravnave konic na območju RTP Breg pa bodo preizkusili mehanizem kritične konične tarife oziroma platformo za fleksibilen odjem, ki bo omogočala pregledno in nediskriminatorno aktivno vključevanje odjemalcev v sistem.
Izvedbene spodbude so v veljavnem regulativnem obdobju osredotočene na testiranje učinkovitosti aktivnega vključevanja odjemalcev v programe prilagajanja odjema z uporabo dinamičnega tarifiranja. Do konca leta 2018 bo tako lahko do 10.000 gospodinjskih oziroma malih poslovnih odjemalcev na pregleden način sodelovalo v programih prilagajanja odjema na podlagi pilotne dinamične omrežninske tarife, ki jih bosta izvajali distribucijski podjetji v okviru omenjenih projektov. Uporabljena bo kritična konična tarifa, ki je namenjena dinamični preusmeritvi končnih odjemalcev z obremenitve sistema v času konic na obremenitev zunaj konic ob upoštevanju razpoložljivosti energije iz obnovljivih virov energije, energije, pridobljene v soproizvodnji električne energije in toplote z visokim izkoristkom, in porazdeljenega pridobivanja električne energije.
Minimalno obdobje vključenosti posameznega odjemalca v program prilagajanja odjema je eno leto. Vključevanje uporabnikov v projekt mora biti izvedeno na podlagi preglednega in nediskriminatornega načina izbire. Elektrooperater mora končnega odjemalca, ki je na podlagi soglasja vključen v projekt, obvestiti o začetku in trajanju obračuna omrežnine po pilotni tarifi in mu v tem obdobju zagotavljati razčlenjen obračun omrežnine po vseh tarifnih postavkah.
Agencija bo dosledno nadzirala izvajanje projektov, analiza učinkovitosti programov pa bo podlaga za nadaljnje odločitve agencije glede uvajanja dinamičnega tarifiranja na področju omrežninskih tarif.