Lani se je število objektov vključenih v podporno shemo povečalo kar za 68 odstotkov, tako da je bilo vanjo vključenih že 1522 elektrarn.
Podatki o učinkih podporne sheme za okolju prijazne načine proizvodnje električne energije v letu 2011 kažejo, da se število elektrarn na obnovljive vire energije in objektov za soproizvodnjo v Sloveniji povečuje, s tem pa narašča tudi višina potrebnih sredstev namenjenih tem podporam. Po podatkih Borzena, organizatorja trga z električno energijo, je bilo tako v obstoječe podporne sheme konec minulega leta vključenih že 1522 elektrarn s skupno močjo 293 MW, kar predstavlja približno 9 odstotkov vseh instaliranih zmogljivosti v Sloveniji.
V primerjavi z letom 2010 se je število teh elektrarn v letu 2011 tako povečalo kar za 68 odstotkov, glede na moč pa za nekaj manj kot 25 odstotkov, pri čemer je bilo posledično treba zagotoviti tudi precej več sredstev za izvajanje obstoječe podporne sheme. Primerjava v obdobju 2009 do 2011 kaže, da smo za izvajanje podporne sheme v letu 2009 namenili 22,7 milijona evrov. V letu 2010 je ta vsota narasla že na 48,6 milijona evrov. Trend višanja izplačil pa se je nadaljeval tudi lani, ko je bilo kljub nekoliko nižji skupni količini proizvedene električne energije iz teh virov ( 943 GWh ali za 5 odstotkov manj glede na leto 2010), izplačanih za 43 odstotkov več podpor oziroma je skupna vsota izplačanih sredstev narasla že na 69,5 milijona evrov. V primerjavi z letom 2010 se je lani izrazito povečal delež sončnih elektrarn, za katere je bilo namenjenih 17,2 milijona evrov oziroma že približno četrtino izplačanih podpor. Podoben delež kot sončne elektrarne ali natančneje 19,4 milijona evrov so dobile tudi elektrarne na različne vrste bioplinov ter soproizvodnja na fosilna goriva (16,3 milijona). Sledijo hidroelektrarne (8,4 milijona) ter elektrarne na biomaso (8,2 milijona). Delež vetrnih elektrarn pa je bil zanemarljiv, saj je bilo v shemo vključenih le nekaj mikroenot. V Borzenu ob tem opozarjajo, da je nadaljevanje rasti potrebnih sredstev za izplačilo vseh podpor pričakovati tudi letos.
Podporna shema je sicer eden od s strani Evropske unije dovoljenih instrumentov državne pomoči s ciljem, da z višjimi odkupnimi cenami zagotovimo investicije v obnovljive vire in soproizvodnjo ter s tem tudi izpolnitev dolgoročnih ciljev glede deleža obnovljivih virov v končni porabi energije.(bj)
E-novice
Dvakrat na teden v svoj e-nabiralnik prejmite novosti iz
področja elektrogospodarstva.
Prijavi se
Naročite revijo
Na leto izide 6 številk revije. Cena posamezne številke je 5 EUR, celoletna naročnina pa znaša 30 EUR + DDV.
Naroči revijo