Energetika

Premogovnik Velenje gostil ravnatelje in svetovalne delavce izobraževalnih institucij

Na srečanju je vodstvo družbe gostom predstavilo delovanje, vizijo podjetja in potencialne razvojne projekte ter s tem zaposlitvene možnosti pred in tudi po letu 2033.

Premogovnik Velenje gostil ravnatelje in svetovalne delavce izobraževalnih institucij

V Premogovniku Velenje že vseskozi skrbijo za promocijo rudarstva in rudarskih poklicev in v okviru tega ob koncu leta že vrsto let k sebi povabijo tudi ravnatelje in svetovalne delavce izobraževalnih institucij z namenom, da jim še dodatno približajo in predstavijo delo v Premogovniku Velenje. Generalni direktor Premogovnika Velenje mag. Marko Mavec je v letošnjem pozdravnem nagovoru povedal, da v Premogovniku Velenje že vseskozi negujejo in ohranjajo dobre odnose z izobraževalnimi ustanovami in skupaj z njimi že desetletja zagotavljajo ustrezen kader, ki ga potrebujejo tako v osnovnem procesu pridobivanja premoga kot tudi pri vseh drugih podpornih delovnih procesih. Pri tem je izpostavil, da bodo nove kadre v celotni Skupini Premogovnik Velenje potrebovali tudi v po letu 2033, ko naj bi predvidoma prenehali s pridobivanjem premoga, pri čemer močno računajo tudi na pomoč izobraževalnih ustanov, s katerimi že vseskozi zgledno sodelujejo. »Naši rudarji, elektrikarji, strojniki in drugi izobrazbeni profili so svoja osnovna znanja pridobivali predvsem v okoliških izobraževalnih ustanovah iz Savinjsko-šaleške regije. Upamo in želimo si, da bo tako tudi v prihodnje,« je sklenil svoje misli mag. Marko Mavec.
Goste je nagovorila tudi vodja sektorja Skupnih služb mag. Irena Vodopivec, ki je izpostavila, da so takšna srečanja odlična priložnost, da ravnateljem, svetovalnim delavcem in drugim ključnim predstavnikom izobraževalnih ustanov še nekoliko podrobneje predstavijo podjetje, delo ter vizijo in potrebe po kadrih. »Upamo in želimo si, da boste vašim učencem in dijakom ter njihovih staršem in skrbnikom prenesli del tega, kar ste videli pri nas, predvsem pa prenesite informacijo, da bomo pri nas ustrezen in kvalificiran kader potrebovali še vrsto let – glede na naše projekcije, še vsaj petnajst do dvajset let tudi po uradnem zaprtju Premogovnika Velenje«.
Kot pravijo v Premogovniku Velenje, njihovi zaposleni pri svojem vsakodnevnem delu že vrsto let upravljajo predvsem z mehanizirani ter naprednimi stroji in opremo. Večino upravljata elektronika in avtomatika, pri tem pa so računalniška znanja nepogrešljiva. Vsled temu je izobraževanje in nenehno izpopolnjevanje zaposlenih tako v Premogovniku Velenje kot tudi premogovniških povezanih družbah izjemnega pomena. Zaradi prehoda Slovenije in EU v brezogljično družbo so se sicer razmere v rudarstvu močno spremenile. Vlada je januarja lani sprejela Nacionalno strategijo za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda, ki določa, da bo Slovenija najpozneje leta 2033 prenehala z rabo premoga za proizvodnjo električne energije. Zaradi tega v Premogovniku Velenje vedno težje zagotavljajo ustrezen kader in zato še intenzivneje skrbijo za promocijo rudarskih poklicev ter možnostmi izobraževanja, štipendiranja in takojšnjega zaposlovanja.

Brane Janjič
O avtorju