Na konferenci Inovacija energetike ni šlo brez razprave o Energetskem konceptu Slovenije (EKS).
Kot uvod v popoldansko okroglo mizo je usmeritve in cilje EKS, ki si jih je kot temelj za pripravo dokumenta zastavilo Ministrstvo za infrastrukturo (MzI), zbranim predstavil generalni direktor Direktorata za energijo Danijel Levičar. Spomnil je na ključne strateške predpostavke novega EKS : konkurenčnost, okoljsko sprejemljivost in zanesljivost oskrbe. Le izbira prave poti med njimi bo Sloveniji omogočila trajnostni razvoj družbe in gospodarstva ter energetike, ki je gonilna sila in del gospodarstva. O tem so na ministrstvu razmišljali že ob pripravi dokumenta, da bi bil ta naravnan tako, da bi lahko izrabili vse priložnosti. In tudi zato so dokument dali v javno razpravo že v najzgodnejši fazi. Odziv zainteresiranih javnosti je bil pričakovano velik, saj je ministrstvo prejelo pripombe in predloge kar 60 pravnih in fizičnih oseb. Ministrstvo bo pripombe pregledalo in analiziralo, rezultate pa bodo predstavili na javnem dogodku še pred koncem leta. Nato sledi priprava osnutka in ponovna javna razprava. A izpostavil je, da bodo EKS gradili na trajnosti, zato bodo trajnostni principi osnova sprejemanja odločitev, naša skupna naloga pa je, da bomo cene električne energije držali na ravni, ki bo omogočala razvoj gospodarstva.
EKS mora omogočiti priložnosti slovenskim inovacijam
Na strateški okrogli mizi z naslovom Kako z EKS do globalnih inovacij, so sogovorniki razpravljali o tem, ali je EKS zastavljen tako, da bo omogočil izrabo priložnosti za celotno gospodarstvo in ne samo za energetsko panogo. Saj so, kot so ugotovili na včerajšnji konferenci, inovacije ključne za razvoj energetike oziroma gospodarstva, zato jih mora EKS podpirati. Kot je dejal prof. dr. Igor Papič z ljubljanske fakultete za elektrotehniko, morajo usmeritve EKS zagotavljati poceni energijo za konkurenčno gospodarstvo, zato moramo spremembe uvajati na osnovi učinka na celotno gospodarstvo in ne samo na elektroenergetiko. To pomeni, da moramo pri postavljanju ciljev razmišljati tudi o tem, kakšne bodo koristi EKS za slovensko gospodarstvo. Koordinator direktorja družbe za področje razvoja prenosnega omrežja v Elesu mag. Uroš Salobir je poudaril, da spodbujamo razvoj tehnologij in bi zato morali imeti skrbno selekcijo podjetniških idej, v katere se splača vlagati. Nastavki za to so v EKS postavljeni, najti moramo le pravo razmerje med tehnologijo in gospodarstvom in to zapisati v EKS. Po besedah Igorja Papiča prav to omogočajo demonstracijski projekti. Po besedah Danijela Levičarja podjetja niso vezana na EKS, ampak na gospodarski razvoj, zato je pomembna usklajenost EKS z različnimi politikami oziroma resorji. Zavedati se moramo, da je energetika gospodarska in družbena dobrina.
Da je dobro, da v državi razmišljamo o prihodnosti in jo zapišemo na papir je dejal direktor Gen energije Martin Novšak. Ob tem je še opozoril, da ne smemo pozabiti na zanesljivo oskrbo, saj ta danes ni več samoumevna. Po besedah direktorja Elektra Ljubljana Andreja Ribiča je v primeru, da ne poznaš ciljev, vsaka pot napačna. Trenutno smo na začetku s širokim naborom želja, sedaj pa se moramo odločiti, v katero smer bomo šli. Vsekakor pa moramo gledati dlje v prihodnost in bolj globalno, s čimer so se strinjali vsi sogovorniki. Res, da ne vemo točno, katere tehnologije bodo aktualne, a te zagotovo prihajajo. Vsekakor pa bomo morali izrabiti vire, ki jih imamo, a pri tem bomo morali spremeniti tudi način življenja. Bi pa morali najprej preveriti kateri so primerni.
Kot je dejal Danijel Levičar znamo zapisati lepe besede, a če to ne znamo izpeljati, je misija EKS zaman. Snovanje strategije namreč ni nič drugega kot sprejem odločitev, za katere mora prevladati skupni interes in karseda širok konsenz vseh deležnikov, saj bomo začrtali smer energetike za nadaljnjih 40 let. (pb)