Energetika

Prihodnost gradijo na obnovljivih virih

V ECE letos načrtujejo 150 milijonov evrov prometa in približno toliko dobička kot lani.

Prihodnost gradijo na obnovljivih virih

Pol leta po združitvi je družba Elektro Celje Energija (ECE) prvi med ponudniki električne energije in energentov po številu odjemalcev, ima med vsemi ponudniki (šest jih je v lasti države, eden zasebni in dva ali trije iz tujine) tudi najobsežnejšo spletno trgovino. Podjetje je lani raslo na vseh področjih, zabeležili so skoraj 3 milijone evrov dobička in 145 milijonov evrov prometa. Letos načrtujejo 150 milijonov evrov prometa in približno toliko dobička kot lani. ECE ima jasno začrtano vizijo o razvoju podjetja v prihodnjih letih in čeprav slovenski energetski trg velja za enega najbolj tekmovalnih in konkurenčnih, je prepričan, da jo je mogoče uresničiti.

 

V ECE poudarjajo, da lahko na tako konkurenčnem trgu, kot je energetski, ponudniki rastejo le, če združijo moči. Pol leta po združitvi z družbo Elektro Gorenjska Prodaja podatki kažejo, da so imeli prav. Kot so povedali, je bila združitev velik zalogaj, ki so ga v celoti izvedli z lastnimi zaposlenimi. Ni šlo zgolj za združitev dveh podjetij, združili so dve veliki zgodbi, od obeh podjetij so vzeli najboljše. Številke potrjujejo, da so imeli prav. ECE je danes drugi največji dobavitelj električne energije v Sloveniji in prvi po številu odjemalcev. Ravno njihovi odjemalci so najpomembnejši, zato so se potrudili, da samega procesa združitve pravzaprav niso občutili, so pa občutili oziroma občutijo njene prednosti – več storitev po še nižjih cenah, kakovostne energente, prilagodljivost in odzivnost. Podjetje je letos prodalo podobne količine energentov kot lani v prvi polovici leta, dobiček bo pa mnogo večji od lanskega in bo že po polovici leta pomembno presegel dva milijona evrov. Konec leta bodo verjetno daleč najbolj donosen trgovec z energenti, kar je jasen pokazatelj, da je bila združitev smiselna in uspešna.

 

V ECE napovedujejo, da bomo čez deset let električno energijo proizvajali le še iz obnovljivih virov ter da se bodo slovenska gospodinjstva in podjetja s to energijo preskrbovala sama. Kot so povedali, se bo povečala proizvodnja električne energije iz vode, glavni spremembi pa pričakuje na področju vetra in sonca. Kot so povedali, bo v prihodnjih desetih letih v Sloveniji milijon porabnikov električne energije ter četrt milijona malih sončnih in vetrnih elektrarn, ki bodo zadovoljile vse njihove potrebe. Seveda se tak preboj ne bo zgodil čez noč, a dejstvo je, da se bo. Cene proizvodnih naprav za pridobivanje energije iz obnovljivih virov padajo, po drugi strani pa narašča skupna cena energije iz prevladujočih virov, z vsemi dodatki. Prej ali slej ljudje ne bodo več pripravljeni plačevati za energijo iz klasičnih virov, ampak si bodo zagotovili energetsko neodvisnost. In država bi jim morala to omogočiti, so povedali v ECE, ne pa postavljati birokratskih ovir. Korak v tej smeri je uvedba sistema neto meritev, sprejeti pa bi morali tudi dinamično tarifiranje, kar z drugimi besedami pomeni, da bi finančno spodbujali porabo energije, ko je te v omrežju največ, in omejevali v času koničnih obremenitev. Ljudem bi morali tudi omogočiti priklop njihovih virov energije na državno omrežje, v nasprotnem primeru pa bi bilo to slabo za vse, tudi za distributerje.

 

V ECE so prepričani, da bodo majhne sončne elektrarne na strehah stanovanjskih objektov igrale pomembno vlogo na trgu – ko bodo proizvajale viške energije, se bodo ti lahko bodisi shranjevali v baterijah po domovih bodisi jih bodo lastniki malih sončnih elektrarn oddajali v omrežje. Če bo država pametno upravljala omrežje, bodo imeli od tega koristi vsi, tako gospodinjstva kot tudi industrija in distributerji. Seveda pa, pravijo v ECE, bodo morala distribucijska podjetja postati visokotehnološka inovativna IT-podjetja. Morala bodo znati optimizirati porabo električne energije v posameznem gospodinjstvu oziroma pri posameznem odjemalcu, ki bo tako proizvajal kot tudi v baterijah skladiščil energijo in jo seveda uporabljal. Energija bo potovala od malih proizvajalcev do velikih porabnikov in ne tako kot zdaj, ko potuje od velikih elektrarn do končnih uporabnikov, malih in velikih. Pomembno vlogo bodo igrala pametna omrežja. Skratka – pametni domovi, opremljeni s pametnimi porabniki elektrike, ki jih je mogoče vklapljati in izklapljati na daljavo, podatki v oblaku, samogenerirani delovni nalogi neposredno na mobilne naprave delavcev na terenu, redni pregledi omrežja z droni, prejemanje in oddajanje informacij prek družbenih omrežij in podobno, vse to mora postati vsakdanjost distribucijskih podjetij.

Vladimir Habjan
Vladimir Habjan
O avtorju

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.