e-mobilnost

Projekt E-mobilnost bo sofinanciran

Družba GEN-I je bila uspešna pri prijavi na javnem razpisu »DEMO PILOTI II 2018«.

Projekt E-mobilnost bo sofinanciran

Družba GEN-I je na javnem razpisu »DEMO PILOTI II 2018« pridobila sredstva sofinanciranja v višini 1,2 mio evrov. Namen javnega razpisa je podpora raziskovalno-razvojnim in inovacijskim dejavnostim za izvedbo pilotnih/demonstracijskih projektov podjetij, usmerjenih v razvoj in testiranje oziroma demonstracijo novih ali izboljšanih proizvodov, procesov ali storitev v realnem okolju na prednostnem področju Slovenske strategije pametne specializacije »Industrija 4.0«, fokusno področje »Mobilnost« zaradi skrajšanja časa od ideje do trga; pridobitve referenc ter krepitve konkurenčnega položaja podjetij in njihovega pozicioniranja v obstoječih in novih verigah vrednosti; povečanje naložb zasebnega sektorja v razvoj in inovacije.

Za delo na projektu E-mobilnost so se povezala slovenska visokotehnološka podjetja (Ocean Orchids, GEN-I, Metron Inštitut, ENERDAT - S, DS MERITVE, Telemach, Inden, Resalta), ki bodo s svojimi idejami, znanjem in izkušnjami pripravila rešitve za vključevanje vedno večjega števila elektrificiranih vozil in obnovljivih virov energije (OVE) na obstoječe elektro-energetsko omrežje. Skupek tehnoloških rešitev bo na višji ravni povezan v produkt E-mobilnost, ki bo omogočal sočasno polnjenje večjega števila vozil, obenem pa zniževal preobremenjevanje obstoječega električnega sistema.

Projekt E-mobilnost, ki je aktualen zaradi zahtev po zmanjševanju negativnih posledic rabe fosilnih goriv, bo z inovacijami, iznajdljivostjo in uporabo pametne tehnologije omogočil odpravo težav, ki nastajajo ob sočasnem polnjenju električnih vozil. Električna energija, uporabljena za polnjenje vozil, bo pridobljena na okolju prijazen način (sončne elektrarne, kogeneracija).

Cilj projekta je izgradnja trajnostne polnilne infrastrukture, ki bo podpirala razmah polnjenja električnih vozil, obenem pa bo zniževala preobremenjenost obstoječega električnega omrežja. Polnilna infrastruktura bo povezana s centrom vodenja, ki bo intervale polnjenja dinamično prilagajal glede na omejitve omrežja, razpoložljivost OVE ter glede na informacije o časovni razpoložljivosti vozila na lokaciji, razporedu polnjenja in potrebi po napolnjenosti baterije v določenem trenutku. Za uporabnika bo razvita aplikacija, ki bo ob priklopu na polnilnico identificirala vozilo in uporabnika, omogočala bo enostavno upravljanje polnjenja vozila in obračun porabljene električne energije z univerzalnim plačilnim sredstvom. Storitev bo omogočena za zasebne in poslovne uporabnike.

Projekt je sofinanciran s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj: www.eu-skladi.si in Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo: www.mgrt.gov.si, v višini 1.269.426,16 evrov.

Vladimir Habjan
Vladimir Habjan
O avtorju

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.