Energetika

Projekt Flex4Grid poteka uspešno

Prvo ocenjevanje EU projekta Flex4Grid s strani Evropske komisije uspešno.

Projekt Flex4Grid poteka uspešno

Septembra je potekalo prvo ocenjevanje projekta Flex4Grid iz evropskega programa za razvoj in raziskave Horizon 2020, ki se pri takšnih projektih običajno izvede na polovici trajanja projekta. Ocenitev je potekala zelo dobro, saj so partnerji projekta pri določenih rezultatih celo presegli pričakovanja s strani Evropske komisije. Posledično bo odobren drugi del financiranja projekta iz EU finančnega okvirja H2020. Družba Elektro Celje je uspešno predstavila delovni paket Izvedba in validacija pilotnega testiranja projekta. Delovni paket sta predstavila in zagovarjala člana projektne skupine Flex4Grid Damjan Bobek in Anton Kos.

 

Projekt omogoča upravljanje prožnosti uporabnikov distribucijskega omrežja

Projekt Flex4Grid se je sicer začel izvajati 1. januarja 2015, ko je bila podpisana pogodba z Evropsko komisijo. Pri projektu sodeluje osem partnerjev, ki prihajajo iz Slovenije, Finske, Nemčije in Slovaške ter so mešanica institucij znanja oziroma raziskovalnih inštitutov, distributerjev električne energije ter industrijskih partnerjev. Med njimi so tudi trije iz Slovenije, kjer poleg Elektra Celje sodelujeta še Inštitut Jožef Stefan in podjetje Smart Com. Projekt, katerega vrednost znaša nekaj manj kot 3,2 milijona evrov in ga Evropska komisija financira skoraj v celoti, bo trajal 36 mesecev.

 

Evropski razvojni projekt Flex4Grid se osredotoča na razvoj odprtega tehnološkega sistema za upravljanje podatkov in zagotavljanje storitev, ki bodo omogočale upravljanje prožnosti uporabnikov distribucijskega omrežja, tako pri porabi, kakor tudi pri proizvodnji električne energije. Prožnost uporabnika pomeni, da je sposoben prilagajati porabo ali proizvodnjo potrebam drugih deležnikov v sistemu in bi bil lahko za svoje prilagajanje nagrajen. Elektrodistribucijska podjetja bodo lahko izrabila to prožnost za zniževanje koničnih obremenitev ter razkoraka med porabo in razpršeno proizvodnjo energije. Drugi oz. novi udeleženci pa bodo lahko na trgu električne energije ponujali svoje nove storitve na osnovi podatkov in odprtih vmesnikov tehnološkega sistema Flex4Grid.

 

Projekt je trenutno v fazi pred-pilota, ki teče na Elektro Celje in pri dveh nemških partnerjih, manjših elektro distribucijah nemških mest Bonn in Bocholt, ki sta hkrati tudi prodajalca električne energije. Cilj Elektra Celje za pred-pilot je bil vključitev 55 gospodinjstev v projekt, prijavljenih pa jih je že skoraj 100. Končni cilj projekta pa je vključitev 2.000 gospodinjskih odjemalcev električne energije v sistem Flex4Grid, končno pilotno testiranje sistema z vsaj 2.000 uporabniki bo potekalo v drugi polovici leta 2017.

 

Besedilo: Damjan Bobek

Vladimir Habjan
Vladimir Habjan
O avtorju

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.