Energetika

Prvi javni razpis v okviru Instrumenta za povezovanje Evrope do poletja

V Uradnem listu Evropske unije je bila 20. decembra objavljena Uredba o vzpostavitvi Instrumenta za povezovanje Evrope.
Prvi javni razpis v okviru Instrumenta za povezovanje Evrope do poletja

Uredba predstavlja pravno podlago za črpanje evropskih sredstev za projekte, ki so bili na podlagi Uredbe o smernicah za vseevropsko energetsko infrastrukturo uvrščeni na seznam projektov skupnega interesa EU.

Energetskemu sektorju je v okviru uredbe za obdobje 2014 do 2020 na voljo 5,85 milijarde evrov.

Prvi javni razpis bo predvidoma izveden med majem in julijem 2014, odločitev o izbranih projektih pa je pričakovati konec leta 2014.

EU za doseganje pametne, trajnostne in vključujoče rasti ter spodbujanje ustvarjanja novih delovnih mest v skladu s cilji strategije Evropa 2020 potrebuje sodobno in zelo zmogljivo infrastrukturo, ki bo prispevala k povezovanju in združevanju EU ter vseh njenih regij, v prometnem, telekomunikacijskem in energetskem sektorju. Te povezave bi morale prispevati k izboljšanju prostega pretoka oseb, blaga, kapitala in storitev. Vseevropska omrežja bi morala olajšati  čezmejne povezave, spodbuditi večjo ekonomsko, socialno in teritorialno kohezijo ter prispevati h konkurenčnejšemu socialnemu tržnemu gospodarstvu in boju proti podnebnim spremembam. Z vzpostavitvijo Instrumenta za povezovanje Evrope naj bi spodbudili naložbe na področju vseevropskih omrežij in potencirali financiranje iz javnega in zasebnega sektorja, pri  čemer bi se povečala pravna varnost in spoštovalo načelo tehnološke nevtralnosti. Instrument bi moral omogočiti, da se v celoti izkoristijo sinergije med prometnim, telekomunikacijskim in energetskim sektorjem, kar bi povečalo učinkovitost ukrepanja EU in omogočilo optimizacijo stroškov izvajanja.

Po ocenah Evropske komisije bi bilo treba v vseevropska omrežja v prometnem, telekomunikacijskem in energetskem sektorju do leta 2020 vložiti sredstva v višini 970 milijard evrov. Od tega približno 200 milijard evrov v infrastrukturo za prenos in skladiščenje električne energije in plina, ki naj bi bila evropskega pomena. S takšnimi naložbami bo EU posodobila in razširila evropsko energetsko infrastrukturo, omogočila čezmejno povezovanje omrežij ter dokončno rešitev problema energetske osamitve držav članic in tako izpolnila cilje energetske in podnebne politike EU, ki so: konkurenčnost, trajnost in zanesljivost oskrbe na stroškovno učinkovit način.

Poleg te uredbe je bila v evropskem Uradnem listu objavljena tudi sprememba uredbe o smernicah za vseevropsko energetsko infrastrukturo v zvezi s seznamom projektov skupnega interesa EU, ki vsebuje dokončni seznam projektov skupnega interesa. Uredba določa nov okvir za načrtovanje infrastrukture in izvajanje projektov za obdobje do leta 2020 in naprej. Določa devet strateških geografskih prednostnih koridorjev glede energetske infrastrukture na področju električne energije, plina in nafte ter tri infrastrukturna prednostna območja na ravni EU na področju elektroenergetskih avtocest, pametnih omrežij in omrežij za prenos ogljikovega dioksida ter uvaja pregleden in vključujoč postopek za opredelitev konkretnih projektov skupnega interesa. Projekti, označeni kot projekti skupnega interesa, bodo upravičeni do poenostavljenih in učinkovitih postopkov izdaje dovoljenj, boljše regulativne obravnave in po potrebi do finančne podpore v okviru instrumenta za povezovanje Evrope. (pb)

Polona Bahun
O avtorju