Energetika

Prvi testni poskusni zagon bloka 5 TEŠ uspešen

V Šoštanju so včeraj popoldne prvič testno zagnali blok 5, na katerem so vse od 1. septembra lani izvajali obsežna obnovitvena dela.
Prvi testni poskusni zagon bloka 5 TEŠ uspešen

Temeljito posodobljen 345 MW blok 5 bo po vključitvi v elektroenergetsko omrežje prevzel vlogo bloka 4, ki so ga pred časom dokončno ustavili, obratoval pa bo, če bo tako narekovala energetska situacija oziroma v primeru ustavitve bloka 6. Blok 5, ki ima bistveno boljše tehnične parametre od bloka 4, naj bi sicer obratoval do leta 2030, pri čemer naj bi predvidoma na leto proizvedel med 500 in 700 GWh električne energije. 

Revitalizacija bloka 5, v okviru katere je bil poudarek dan predvsem zniževanju emisij, se je začela že septembra lani, prvotno predvideni zaključek del pa je bil predviden oktobra letos. Kot so sporočili iz TEŠ, so dela predčasno končali, tako da so prvi testni zagon bloka 5 z uporabo oljnih gorilnikov izvedli že včeraj popoldne. Na podlagi rezultatov analize zagona bo izvedena nova nastavitev sistemov na kotlovskem področju, nato pa sledi še testni zagon kotla s premogom. V času obnovitvenih del je bilo opravljenega veliko zahtevnega dela, pri čemer je bilo treba vgraditi tretjo generacijo sistema zniževanja NOx ter dograditi sistem za doziranje reagenta, kar je terjalo precej predelav kotla, zamenjati so morali tudi kolektorje ter obnoviti vse gorilnike in med drugim povsem zamenjati še sistem upravljanja, saj je bil obstoječi že zastarel.  

Stroški revitalizacije bloka 5 znašajo dobrih deset milijonov evrov, pri čemer prenovljena petica poleg boljšega ekonomskega učinka, pomeni za lokalno okolje tudi veliko pridobitev v ekološkem smislu. V primerjavi z blokom 4 bodo namreč pri proizvodnji električne energije iz bloka 5 mejne koncentracije SO2 nižje za 50 odstotkov, NOx za 60 odstotkov in prašnih delcev kar za 80 odstotkov. Blok 5 naj bi sicer z elektroenergetskim omrežjem sinhronizirali v začetku prihodnjega tedna.

Brane Janjič
O avtorju