Energetika

SDE odločno proti privatizaciji energetskega sektorja

V sindikatu dejavnosti energetike Slovenije nasprotujejo uvrstitvi energetike pod okrilje Slovenskega državnega holdinga.
SDE odločno proti privatizaciji energetskega sektorja
Predsedstvo SDE je v zvezi z načrtovanim prenosom energetike v nastajajoči Slovenski državni holding poslalo odprto pismo, v katerem opozarjajo, da je energetski sektor eden izmed nosilcev razvoja in steber ekonomske in politične samostojnosti vsake države. Ker naj bi bil po njihovem mnenju s prenosom energetskega sektorja pod okrilje Slovenskega državnega holdinga ogrožen nadaljnji razvoj in obstoj slovenskega energetskega sektorja, se bodo takšnim poskusom uprli z vsemi razpoložljivimi sredstvi. »Nihče nam ni argumentirano razložil«, so zapisali, »zakaj naj bi bila to dobra ideja in kaj bo s tem sploh pridobil slovenski odjemalec električne energije. V SDE-ju menimo, da bo Slovenija kot država, zaradi prepisanih idej in modelov, ki so se v JV Evropi izkazali kot uničevalni stroj energetskega sektorja, izgubila svojo samostojnost pri pridobivanju in prodaji predvsem električne energije, kar bo posledično pomenilo popolno energetsko odvisnost od uvoza vseh vrst energentov.«
Kot še navajajo, se je slovenski elektroenergetski sistem do današnje z drugimi evropskimi državami povsem primerljive ravni, z denarjem vseh državljank in državljanov gradil ne samo zadnjih dvajset let, ampak se je na sedanjo zavidljivo kakovostno raven razvijal zadnjih petdeset let. Izkušnje drugih držav, ki so se lotile odprodaje energetskega sektorja, pa kažejo, da te niso postale le energetsko odvisne, ampak se srečujejo tudi s težavami pri zagotavljanju potrebnih sredstev za obnovo dotrajanih elektroenergetskih, pa tudi drugih infrastrukturnih sistemov, saj so tujci, ki v obstoječe sisteme niso vložili niti centa, bili pripravljeni pobrati le smetano.
Po mnenju SDE je tako tudi usoda državnega premoženja v tem Slovenskem državnem holdingu, vsaj v delu, ki se nanaša na odprodajo posameznih družb, zapečatena, saj bo predlagani državni holding kapitalsko neustrezen, denarni tok iz poslovanja pa premajhen in bo služil samo za poplačilo zapadlih dolgov države. Energetika se bo zaradi tega morala odpovedati vsem svojim razvojnim načrtom, kar bo posledično imelo negativen vpliv tudi na vse druge gospodarske dejavnosti.
Zato, pravijo v SDE, vlado znova sprašujemo, ali je smotrno prodajati in s tem uničevati energetski sektor, to je ta isti sektor, ki bo zaradi vse dražje energije v naslednjih letih krojil gospodarski in družbeni razvoj države? (bj)
Brane Janjič
O avtorju