Na razpisa za tehnologije z ničelnimi emisijami, ki sta bila objavljena 3. decembra 2024, je prispelo 359 prijav. Ti projekti bi skupaj zahtevali 21,7 milijarde evrov podpore, kar za več kot devetkrat presega razpoložljivi proračun v višini 2,4 milijarde evrov. Ključna področja razogljičenja, ki jih zajema razpis, so energetsko intenzivne panoge, upravljanje industrijskega ogljika, obnovljivi viri energije in shranjevanje energije, mobilnost in stavbe.
Treba je zmanjšati tveganja odvisnosti od tujih dobaviteljev
Tokrat je bil prvič objavljen namenski razpis za podporo proizvodnji baterij za električna vozila v Evropi, ki predstavlja odgovor na pobudo za podporo industriji proizvodnje baterij v EU z dodelitvijo do tri milijarde evrov sredstev EU prek Sklada za inovacije. Cilj je spodbuditi naložbe, povečati povpraševanje in narediti evropsko industrijo proizvodnje baterij bolj konkurenčno in odporno z zmanjšanjem tveganja odvisnosti od tujih dobaviteljev za to strateško tehnologijo.
Na razpis za proizvodnjo baterij za električna vozila je prispelo 14 predlogov, kar bi zahtevalo 1,6 milijarde evrov sredstev EU, kar je prav tako preseglo proračun v višini ene milijarde evrov.
Glede na specializiran obseg tega razpisa zelo dober odziv kaže na pripravljenost industrije za proizvodnjo baterijskih celic za električna vozila v Evropi, poudarja Evropska komisija. Predloženi projektni predlogi se nahajajo v osmih državah EU. Največ predlogov prihaja iz Nemčije.
Evropska komisija vesela velikega odziva
Evropski komisar za podnebne ukrepe Wopke Hoekstra je ob tej priložnosti dejal, da je zelo vesel, da se industrija iz leta v leto močno odziva na razpis za zbiranje predlogov Sklada za inovacije. »To dokazuje našo skupno zavezanost doseganju naših ciljev podnebne nevtralnosti. Zahvaljujoč sistemu EU ETS lahko zagotovimo, da se stroški ogljika, ki jih plačuje industrija, pretvorijo v oprijemljive naložbe za našo razogljičeno prihodnost. Zelo spodbudno je videti tako raznoliko paleto inovativnih projektov, ki zajemajo številne sektorje, spodbujajo konkurenčnost in našo celino usmerjajo k čistejši prihodnosti«.
Doslej denarno podporo prejelo že več kot 200 projektov
Sklad za inovacije sicer s prihodki od dražbe emisijskih pravic iz sistema EU ETS spodbuja naložbe v najsodobnejše, nizkoogljične in neto ničelne tehnologije ter podpira prehod Evrope na podnebno nevtralnost.
S skupnim proračunom v višini približno 12 milijard evrov, ki je bil že dodeljen od leta 2021, je podprl več kot 200 inovativnih projektov v Evropskem gospodarskem prostoru.