Energetika

Slovenija z odličnim znanjem na področju baterij

Slovenija je prevzela vodenje evropskega medregionalnega partnerstva za baterije.

Pod pokroviteljstvom podpredsednika Evropske komisije Marosa Šefčoviča je potekala predstavitev iniciative Evropsko partnerstvo za baterije, katerega cilji so izboljšati čisto mobilnost, boj proti podnebnim spremembam in zmanjšanje odvisnosti od uvoza energije.

Pod vodstvom Kemijskega inštituta Slovenija prevzema vodenje skupine sedmih evropskih regij, ki bodo skupaj delale na pripravi investicijskih projektov, potrebnih za evropski preboj na področju baterij. Za ta namen bo iniciativa Evropsko partnerstvo za baterije prejemala tudi prilagojeno podporo Evropske komisije. Iniciativa se pojavlja v kontekstu Evropskih platform pametne specializacije za modernizacijo industrij, kar sistematično podpira in promovira tudi Slovenska strategija pametne specializacije, ki jo koordinira Služba vlade za razvoj in kohezijsko politiko.

Na predstavitvi sta sodelovala tudi ključni tehnični ekspert za področje baterij s Kemijskega inštituta prof. dr. Robert Dominko in vodja sektorja za koordinacijo pametne specializacije v Službi vlade za razvoj in kohezijsko politiko dr. Peter Wostner. Prof. dr. Robert Dominko je predstavil del raziskav s področja baterij, ki potekajo na Kemijskem inštitutu. Ukvarjajo se z novimi, naprednimi materiali za večjo varnost, reciklažo in vzdržljivost. Ob tem je izpostavil tudi dobro vpetost inštituta v evropske tokove znanja. Dr. Peter Wostner je poudaril, da ima Slovenija dobro organizirano strategijo pametne specializacije. Po njegovem mnenju je lahko ta iniciativa primer dobre prakse usklajene uporabe EU mehanizmov od EU do regionalne ravni.
Evropska komisija ocenjuje, da ima EU potencial postati ključni globalni igralec pri hitro rastočem globalnem trgu baterij.

Ocenjujejo, da bi lahko bil ta do leta 2025 vreden okoli 250 milijard evrov letno. Baterije so po besedah Marosa Šefčoviča v srcu industrijske revolucije in lahko v Evropi ustvarijo od štiri do pet milijonov novih delovnih mest. Izpostavil je, da regije predstavljajo laboratorije industrijske politike, sodelovanja med regijami pa bodo po njegovi oceni odigrala ključno vlogo pri vzpostavljanju konkurenčne, inovativne in trajne baterijske verige v Evropi.

Stalni predstavnik Slovenije pri EU Janez Lenarčič, je ob tem izrazil prepričanje, da Slovenija s Kemijskim inštitutom na čelu razpolaga z odličnim znanjem s področja baterij.

Predstavitve se je udeležila tudi evropska komisarka za regionalno politiko Corina Cretu, ki je poudarila potrebo po sodelovanju vseh sektorjev znotraj Evrope. Izrazila je upanje, da bo Evropsko partnerstvo za baterije spodbudilo tudi ostale regije, da razmislijo o tem, kako lahko najbolje izkoristijo pomoč, ki jo na tem področju nudi EU.

Polona Bahun
O avtorju