Na Dunaju je od 26. do 30. septembra potekala 60. generalna konferenca Mednarodne agencije za atomsko energijo (IAEA). Potekala je v znamenju praznovanja 60. obletnice te pomembne mednarodne organizacije, ki združuje 168 članic, in prispeva k varni uporabi jedrske energije in širjenju uporabe jedrskih tehnologij za napredek človeštva v medicini, kmetijstvu, znanosti in industriji. Za predsednika konference je bil izvoljen malezijski veleposlanik Dato' Adnan Othman. Potrdili so sprejem Svete Lucije, Islamske Republike Gambije ter Sv. Vincenta in Grenadinov v IAEA.
Verifikacija jedrskih snovi v Iraku, Iranu in DLR Koreji
Generalni direktor IAEA Yukia Amano, ki vodi IAEA že drugi mandat, je poudaril vlogo IAEA pri krepitvi miru v svetu. Med pomembne minule dogodke je uvrstil verifikacijo jedrskih snovi v Iraku, Iranu in DLR Koreji. Pri doseganju trajnostnih razvojnih ciljev je omenil uporabo jedrskih tehnologij v medicini, proizvodnjo preko 3200 novih vrst hrane, ki so jih razvili v sodelovanju med IAEA in FAO. Pohvalil je vlogo programa tehničnega sodelovanju pri izobraževanju mladih strokovnjakov. Omenil je vlogo IAEA pri vzpostavitvi ponovnega zaupanja v jedrsko energijo po nesreči v Fukušimi in delovanje IAEA na področju jedrske varnosti. Poročal je o zaključku del novega laboratorija v Seibersdorfu, ki ga bodo uporabljali strokovnjaki za varovanje jedrskih snovi. Predstavil je ustanovitev banke za jedrsko gorivo v Kazahstanu kot uspešen projekt. Ob koncu govora je poudaril svojo pripravljenost, da nadaljuje z delom generalnega direktorja tudi še v tretjem mandatu.
Na plenarnem zasedanju podala izjavo slovenska delegacija
V torek, 27. 9. 2016, je izjavo na plenarnem zasedanju podala slovenska delegacija. Veleposlanik Andrej Benedejčič poudaril zanesljivo obratovanje JE Krško in izvajanje programa nadgradnje. Omenil je 50-to obletnico delovanja raziskovalnega reaktorja TRIGA in njegovo primernost za raziskave zaradi dobro določenega nevtronskega fluksa. Izpostavil je aktivno delovanje Slovenije na področju pripravljenosti na ukrepe ob izrednem dogodku. Prav tako smo lahko ponosni, da izobražujemo celo vrsto tujih strokovnjakov v naših institucijah v okviru sodelovanja Slovenije v programu tehnične pomoči IAEA. Pozval je IAEA, da naj še naprej na svojem področju podpira doseganje trajnostnih razvojnih ciljev, ki so jih lani sprejeli v okviru OZN. Pohvalil je napredek pri izvajanju celovitega skupnega akcijskega načrta (JCPoA) z Iranom.
Slovenija članica sveta guvernerjev IAEA
Generalna konferenca je v četrtek, 29. 9. 2016, izvolila Slovenijo za obdobje naslednjih dveh let v 35-članski svet guvernerjev IAEA, ki usmerja delo te ustanove med dvema generalnima konferencama. Vzporedno z delom generalne konference je potekala še cela vrsta stranskih dogodkov, med drugim znanstveni forum z naslovom "60 let IAEA - Atomi za mir in razvoj: Kako IAEA podpira trajnostne razvojne cilje?", ki je obsegal področja zdravja, prehrane in kmetijstva, prihodnosti jedrske energije in uporabo izotopov. Srečanje visokih predstavnikov jedrskih regulatorjev je obravnavalo odlaganje radioaktivnih odpadkov, regionalno jedrsko varovanje in vzpostavitev upravnih organov v državah, ki začenjajo z uporabo jedrske energije. Organizirana so bila dvostranska srečanja z državami, s katerimi imamo sporazume o sodelovanju na področju jedrske varnosti. Oddelek za tehnično sodelovanje IAEA je pripravil redni letni sestanek za evropsko regijo.
Ob robu generalne konference je Institut Jožef Stefan s francoskim Komisariatom za alternativne energije in atomsko energijo (CEA) podpisal sporazum, ki bo, med drugim, omogočil sodelovanje slovenskih strokovnjakov v raziskovalnih središčih CEA.