Energetika

Slovensko gospodarstvo lahko računa na podporo države v energetski krizi

To je eno ključnih sporočil, ki ga je ob današnji otvoritvi že 54. Mednarodnega obrtnega sejma v Celju podal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han.

Slovensko gospodarstvo lahko računa na podporo države v energetski krizi

V nagovoru ob odprtju je med drugim poudaril, da bo država pomagala podjetjem preživeti energetsko krizo, hkrati pa izpostavil tudi nujnost nadaljnjega razvojnega preboja slovenskega gospodarstva v povečanju produktivnosti in dodane vrednosti. Glede energetske krize je minister spomnil na ukrepe vlade, s katerimi blaži vpliv visokih cen pogonskih goriv, elektrike in zemeljskega plina tako na življenje ljudi kot poslovanje podjetij. »Tistim podjetjem, ki imajo letos še posebej visoke stroške elektrike in plina, bomo pomagali s subvencijami do 500.000 oziroma do 2 milijona evrov na podjetje, na voljo pa bo tudi več kot 80 milijonov evrov v obliki likvidnostnih posojil Slovenskega podjetniškega sklada in razvojne banke SID« je dejal minister Matjaž Han in dodal, da vlada že pripravlja celovito pomoč za prebroditev krize tudi v prihodnjem letu, ki bo predvidoma vključevala ukrepe za regulacijo cen, zaščito delovnih mest, ohranitev likvidnosti podjetij ter ukrepe za spodbujanje naložb v večjo energetsko samozadostnost, učinkovitost in varnost.
Minister Han je ob tem opozoril tudi na nujnost razvojnega preboja slovenskega gospodarstva in poudaril, da je skupen cilj do leta 2030 doseči dvig produktivnosti in dodane vrednosti na zaposlenega na vsaj 66.000 evrov, kar izhaja tudi iz veljavne Slovenske industrijske strategije. »Da bomo to dosegli, bomo nadaljevali s spodbudami za naložbe v povečanje produktivnosti, razvojno-raziskovalne dejavnosti in inovacije v podjetjih. Pospešili bomo zeleni prehod v nizkoogljično krožno gospodarstvo, pri čemer bo poudarek na razogljičenju energetsko intenzivne industrije in trajnostni mobilnosti. Nadaljevali bomo z digitalizacijo slovenskih podjetij in njihovih poslovnih procesov. Osredotočili se bomo tudi na nadaljnjo internacionalizacijo slovenskega gospodarstva. Manjšim in srednje velikim podjetjem bomo pomagali pri izvozu na perspektivne trge ter pri višjem pozicioniranju v globalnih vrednostnih verigah, pri čemer je ministrstvo letos podjetjem namenilo že več kot 670 milijonov evrov razvojnih sredstev, s katerimi podpira naložbe podjetij v smeri povečanja produktivnosti, zelenega in digitalnega prehoda, raziskav, razvoja in inovativnosti.« (bj)

povzeto po sporočilu za javnost
O avtorju