Energetika

Snemanje z droni v okviru projekta SUNRISE

V okviru projekta SUNRISE so slovenski in tuji partnerji izvedli pilotni projekt snemanja koridorjev kritične energetske in železniške infrastrukture z droni, pri čemer so posneli trase daljnovodov in s pomočjo umetne inteligence načrtujejo 3D izris ter odkrivanje infrastrukturnih anomalij.

Snemanje z droni v okviru projekta SUNRISE

Konec prejšnjega tedna so slovenski (Eles, Xlab, Slovenske železnice) in tuji partnerji (Skyld, Eviden, CCL) delovnega sklopa 7 v okviru projekta SUNRISE izvedli pilotni projekt snemanja koridorjev kritične energetske in železniške infrastrukture z droni. Ta inovativni pristop omogoča natančen pregled in analizo stanja infrastrukture, kar je ključnega pomena za njeno vzdrževanje in izboljšanje. V okviru pilota so posneli del trase Elesovih daljnovodov 110kV Ribnica-Kočevje in 110kV Hudo-Kočevje. Pri snemanju so se osredotočili na pregledovanje prisotnosti korozije na stebrih, pregled izolatorjev in njihovih morebitnih toplotnih anomalij ter pregled ukrivljenosti (povesa) kablov med dvema stebroma. Uporaba dronov za te preglede omogoča hitrejšo in bolj natančno identifikacijo težav v primerjavi s tradicionalnimi metodami.

Analiza podatkov s pomočjo umetne inteligence
Na podlagi zbranih podatkov bodo partnerji s pomočjo umetne inteligence naredili 3D izris posnetih tras in morebitnih odkritih infrastrukturnih anomalij. Umetna inteligenca omogoča natančno analizo posnetkov, identifikacijo potencialnih težav in predlaganje ustreznih ukrepov za njihovo odpravo. Ta pristop bistveno prispeva k povečanju učinkovitosti in zanesljivosti vzdrževanja infrastrukture. Snemanje z droni in uporaba umetne inteligence prinašata številne prednosti, kot so hitrejši in varnejši pregledi, natančnejša diagnostika in boljše načrtovanje vzdrževalnih del. V prihodnje načrtujejo razširitev uporabe te tehnologije na druge dele energetske in železniške infrastrukture, kar bo omogočilo celovit in sprotni nadzor nad stanjem kritične infrastrukture.

SUNRISE
Projekt SUNRISE s pilotnim projektom snemanja koridorjev z droni in analizo podatkov s pomočjo umetne inteligence postavlja nove standarde pri vzdrževanju in upravljanju kritične infrastrukture. Ta pristop ne le izboljšuje učinkovitost in zanesljivost pregledov, temveč tudi prispeva k varnosti in trajnosti infrastrukture, kar je še posebej pomembno za zeleno prihodnost.

Mare Bačnar
O avtorju