Obnovljivi viri

Sončna skupnost Ajdovščina bo kmalu zaživela

Družba GEN-I je z občino Ajdovščina ustvarila Sončno skupnost Ajdovščina, ki omogoča lokalnim odjemalcem pridobivanje električne energije iz sonca brez potrebe po lastni investiciji. S površino 5.432 kvadratnih metrov in skupno močjo skoraj 700 kW bo ta sončna skupnost oskrbovala okoli 180 gospodinjstev, kar predstavlja pomemben korak v smeri energetske neodvisnosti.

Sončna skupnost Ajdovščina bo kmalu zaživela
Maks Helbl in Tadej Beočanin

GEN-I in občina Ajdovščina sta pionirja v razvoju sončnih skupnosti v Sloveniji. Po postavitvi prve skupnostne sončne elektrarne v vasi Budanje konec leta 2020, sta zdaj zgradila pravo lokalno sončno skupnost, ki združuje sončne elektrarne na petih objektih v lasti občine. S tem prispevajo k povečani proizvodnji zelene energije in trajnostnemu razvoju v prihodnjih 30 letih. S skupno močjo skoraj 700 kW in sončnimi paneli na površini 5.432 kvadratnih metrov bodo zagotavljali zanesljiv in čist vir energije za približno 180 gospodinjstev v občini.

Simbolika lokalne podpore in sodelovanje v sončni skupnosti

Sončna skupnost Ajdovščina je odgovor na izzive zelenega prehoda, saj omogoča tudi tistim, ki ne morejo imeti lastne sončne elektrarne, pridobivanje električne energije iz sonca brez potrebe po lastni investiciji. S tem projektom GEN-I in občina Ajdovščina postavljata nov mejnik v trajnostnem razvoju in spodbujata čistejši svet.

Lokalna sončna infrastruktura

Sončna skupnost Ajdovščina zajema pet sončnih elektrarn na različnih objektih v lasti občine Ajdovščina. Največja med njimi, z močjo 266,6 kW, se nahaja na strehi Športnega centra Ajdovščina, medtem ko so druge nameščene na osnovni šoli Šturje, vrtcu ob Hublju, na stadionu Ajdovščina in na strehi zdravstvenega doma v Ajdovščini.

Podrobnejši pregled moči in proizvodnje posameznih sončnih elektrarn v Sončni skupnosti Ajdovščina:

Daleč največja med petimi sončnimi elektrarnami, ki sestavljajo Sončno skupnost Ajdovščina, je z 2.105 m2 sončna elektrarna na strehi Športnega centra Ajdovščina z močjo 266,6 kW. Na leto bo proizvedla do 367.000 kWh elektrike, kar pomeni skoraj 190 ton prihranka CO2. Druga po velikosti je s 1.050 m2 za dobro polovico manjša sončna elektrarna na osnovni šoli Šturje. Ta prispeva k sončni skupnosti elektriko z nazivno močjo 155,61 kW. Okroglih 100 kW moči ima sončna elektrarna vrtca ob Hublju (815 m2), na stadionu Ajdovščina pa imajo paneli s površino 784 m2 skupno moč 91,6 kW). S 678 m2 najmanjša, a vseeno s pomembnim deležem v skupni proizvodnji je sončna elektrarna na strehi zdravstvenega doma v Ajdovščini z močjo 72,0 kW. Skupaj bodo te sončne elektrarne zeleno sončno energijo omogočile približno 180 gospodinjstvom.

Prednosti za člane skupnosti

Župan Tadej Beočanin poudarja: "S sodelovanjem v skupnosti so si občani zagotovili trajnostno energijo po nižji ceni od tržne, hkrati pa so se izognili stroškom investicije, gradbenim delom, vzdrževanju in zavarovanju – torej vsemu, česar bi bili deležni ob odločitvi za lastno sončno elektrarno." GEN-I in občina Ajdovščina sta pionirja v razvoju sončnih skupnosti v Sloveniji. Maks Helbl, predsednik uprave GEN-I, izpostavlja pomen sončnih skupnosti v spremenljivem energetskem trgu: "Sončne elektrarne lahko pomembno prispevajo k bolj predvidljivemu obvladovanju stroškov, s sončnimi skupnostmi pa bodo njihove prednosti lahko izkoristili tudi tisti, ki zaradi prostorskih, tehničnih ali finančnih razlogov lastne sončne elektrarne ne morejo zgraditi. Zaradi nekaterih regulatornih omejitev se je razvoj velikih skupnosti zamaknil. Ocenjujemo, da bo mreža manjših lokalnih sončnih skupnosti trenutno ugodnejša in bolj prijazna za člane skupnosti. Prvi uspešni dogovor je bil sklenjen z občino Ajdovščina, kjer bomo prek lokalne sončne skupnosti elektriko lahko ponudili predvsem najbližjim prebivalcem iz te občine. Po zgledu iz Ajdovščine želimo v prihodnjih letih posamezne sončne elektrarne postaviti čim bolj razvejano po vsej državi,» utemeljuje razvoj lokalnih skupnosti.

Lokalne sončne skupnosti, kot je Ajdovščina, predstavljajo pomemben korak k energetski neodvisnosti Slovenije. GEN-I načrtuje razvoj manjših lokalnih skupnosti po vsej državi ter raziskuje možnosti za gradnjo velikih virtualnih skupnosti, ki bi lahko združile prebivalce iz različnih delov Slovenije.

 

Mare Bačnar
O avtorju