Energetika

Sprejeli letno poročilo Eko sklada

Člani odbora za gospodarstvo pri državnem zboru so po razpravi sprejeli letno poročilo o dejavnosti in poslovanju Eko sklada za leto 2015.

Sprejeli letno poročilo Eko sklada

Poročilo je predlagal nadzorni svet Eko sklada. Vlada RS je ob tem imenovala revizijsko družbo Deloitte Revizija za izvedbo storitev Revidiranje računovodskih izkazov Eko sklada, in namenskega premoženja sklada za poslovno leto 2016. Hkrati je vlada odločila, da presežek prihodkov nad odhodki v višini 2.672.905 evrov ostaja nerazporejen.

 

Eko sklad je svoje poslanstvo v 2015 opravljal s kreditiranjem okoljskih naložb in dodeljevanjem nepovratnih finančnih spodbud ter z dejavnostjo na področju ozaveščanja javnosti o naložbah, ki prispevajo k manjšemu obremenjevanju okolja in manjši rabi energije. Na podlagi veljavnega Energetskega zakona je Eko sklad nadaljeval z dodeljevanjem nepovratnih finančnih spodbud za različne naložbe rabe obnovljivih virov energije in večje energijske učinkovitosti. Tako kot v zadnjih letih so bili tudi v letu 2015 krediti Eko sklada prednostno namenjeni obvladovanju in blaženju podnebnih sprememb s spodbujanjem ukrepov učinkovite rabe energije in rabe obnovljivih virov energije, in sicer z namenom zmanjševanja emisij toplogrednih plinov.

 

V letu 2015 je Eko sklad odobril skupaj 1.062 kreditov v vrednosti 15,9 milijonov evrov. Največ kreditov je bilo namenjenih naložbam v izboljšanje kvalitete zraka in podnebja (92,7 %) v skupnem znesku 10,6 mio evrov, za naložbe na področju ravnanja z odpadki je bilo namenjenih 0,7 milijonov evrov (6 %), za naložbe s področja vodnega okolja pa 0,1 milijona evrov (1,3 %).

 

Dodeljevanje nepovratnih finančnih spodbud je Eko sklad izvajal na podlagi sprejetega Programa za dodeljevanje nepovratnih finančnih spodbud za izboljšanje energetske učinkovitosti z namenom doseganja prihrankov energije v letu 2015 in Programa porabe sredstev Sklada za podnebne spremembe v letih 2015 in 2016. Iz obeh virov je objavil šest javnih pozivov za dodeljevanje nepovratnih finančnih spodbud, v okviru katerih je bilo zagotovljenih 34,3 mio evrov nepovratnih sredstev, od tega 30 mio evrov občanom za ukrepe učinkovite rabe energije in rabe obnovljivih virov energije v stanovanjskih stavbah ter 4,3 mio evrov za okolju prijaznejša vozila v cestnem prometu. Tako je bilo v letu 2015 prejetih skoraj 10.900 vlog občanov za pridobitev nepovratnih finančnih spodbud za naložbe v stanovanjskih stavbah. Nepovratne finančne spodbude za ukrepe učinkovite rabe energije in rabe obnovljivih virov energije v stanovanjskih stavbah ter trajnostno mobilnost so pomembno prispevale tudi k izboljšanju kvalitete zunanjega zraka, zlasti na območjih prekomerne onesnaženosti zunanjega zraka s PM10 delci.

Vladimir Habjan
Vladimir Habjan
O avtorju

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.