Izgradnja verige elektrarn na spodnji Savi se preveša v drugo polovico. Medtem ko so dela na HE Krško v zaključni fazi – ta mesec bo prvi agregat pripravljen za prvo vrtenje z vodnim natokom – so dela na HE Brežice in HE Mokrice šele v fazi umeščanja v prostor. Predlog uredbe o državnem prostorskem načrtu (DPN) za HE Brežice je po izvedeni javni razgrnitvi in javni obravnavi v procesu sprejema na vladi RS, za HE Mokrice pa se DPN pripravlja za javno razgrnitev in javno obravnavo.
Kot je znano, je lanskega februarja in marca potekala javna razgrnitev DPN za HE Brežice tako na območju Slovenije, kot tudi Hrvaške. Sledilo je pisanje stališč do pripomb, ki so bila septembra 2011 objavljena na spletni strani ministrstva za okolje in prostor (MOP). Postopek je vodil Direktorat za prostor, HESS pa je kot koncesionar sodeloval pri pripravi tistih odgovorov, ki so bili vezani na elektrarno.
Dolgotrajno usklajevanje okoljskega poročila
Kot je povedal Silvester Jeršič, vodja tehničnega sektorja HESS in direktor projekta, kakšnih ekstremno izstopajočih pripomb na samo HE Brežice, ni bilo. Javnost je v obravnavi bolj zanimal vpliv HE Brežice na okolje, predvsem vpliv na visoke vode oziroma poplave ter vpliv sprememb gladin podzemnih voda na njihove objekte, kleti, garaže … Zato je projektant predstavil možen nabor ukrepov in bo v nadaljnjih fazah predpisal konkretne rešitve za posamezne objekt, ki jih bodo uskladili z lastniki. »Postopek priprave DPN je trajal mnogo let, v tem procesu pa so bili aktivno vključeni nosilci urejanja prostora in občine, ki so v procesu usklajevanja in iskanja že prišli do ustreznih rešitev,« je povedal Jeršič.
Novembra 2011 je sledila seznanitev javnosti o tem, kaj se je glede na pripombe iz javne razgrnitve spremenilo. Glavnina pripomb je bila vezana na lokalne ureditve v okviru DPN, katerih pobudnik je bila občina Krško. Šlo je predvsem za pripombe vezane na betonarno v Stari vasi (hrup in prah), na Center varne vožnje (hrup) idr. Uredba o DPN je bila v začetku decembra dokončno izdelana, zdaj pa je na vrsti država, da zaključi postopek s sprejemom uredbe na vladi. Kot je povedal Jeršič, se je postopek sprejema uredbe ustavil zaradi pripombe Direktorata za okolje in prostor glede arhitekturne ureditve, vendar v HESS računajo, da se bodo zadeve uspešno razrešile.
Vizualizacija načrtovane HE Brežice
Na proces sprejema uredbe o DPN je vplivalo tudi formiranje nove vlade, vendar se bo po mnenju Jeršiča tudi to gotovo uredilo. Kot je znano, je minister za infrastrukturo in prostor Zvone Černač že v začetku marca že obiskal delovišče HE Krško, kar kaže na to, da bo nova vlada procesu nadaljevanja izgradnje verige dala nov zagon.
Vzporedno s postopkom DPN za HE Brežice je potekal postopek celovite presoje na okolje z izdelavo okoljskega poročila. Odobritev pa je bila dolga in zapletena. Avgusta 2008 je bil na MOP predan prvi osnutek, novembra pa tudi predlog. Zaradi množice pripomb se je poročilo usklajevalo in dopolnjevalo vse do septembra 2010, ko so odpravili še zadnje neskladnosti. Sektor za celovito presojo na okolje (MOP) je decembra 2010 končno izdal pozitivno mnenje o ustreznosti, kar je bila zelena luč za izvedbo javne razgrnitve in javne obravnave.
Kot je povedal Jeršič, je bilo ponekod potrebno izvesti določene izravnalne ali omilitvene ukrepe in kot primer navedel potopitev opuščene gramoznice za potrebe akumulacijskega bazena. Tam so se namreč razvili habitati, ukrep pa je bil iskanje novih nadomestnih habitatov v za 50 odstotkov večji površini. Precej usklajevanja je bilo tudi zaradi topolovih nasadov, kjer so prisotni zaščiteni hrošči. V tem primeru sta se usklajevali ministrstvo za kmetijstvo in Zavod RS za varstvo narave. Čeprav okoljsko poročilo običajno ni tako podrobno obdelano, je bilo zaradi zahtevnosti projekta veliko zahtev nosilcev urejanja prostora po podrobnih obdelavah, zato je opravljenega večina dela za fazo presoje vplivov na okolje in po besedah Jeršiča ne pričakujejo več dodatnih zapletov v tej fazi.
V okviru celovite presoje vplivov na okolje je potekal tudi ESPOO postopek med Slovenijo in Hrvaško, kjer je bila marca 2011prav tako izvedena javna razgrnitev in javna seznanitev na Hrvaškem. Hrvaška je podala pisne pripombe, Slovenija pa jim je poslala stališča do pripomb. Še vedno se čaka hrvaško mnenje.
Gradbeno dovoljenje za HE Brežice do konca leta 2012?
Kot rečeno, upravni postopek sprejema uredbe o DPN za zdaj stoji, v HESS pa že teče vse v smeri priprave za naslednjo fazo, ki se zaključi z okoljevarstvenim soglasjem in gradbenim dovoljenjem. Po ocenah v HESS bi lahko gradbeno dovoljenje za pripravljalna dela pridobili do konca 2012. »Do konca leta je še dobrih 9 mesecev, vendar čas hitro teče in upamo, da bodo upravni organi delovali tako, da bodo upravni postopki hitro. Sicer nam lahko kako presenečenje postopek še zavleče in zaplete, ampak smo optimisti. Računamo, da se bodo v letu 2013 začela intenzivna gradbena dela. Po novem zakonu o pogojih koncesije za spodnjo Savo iz leta 2011 je zapisano, da je potrebno gradnjo HE Brežice in HE Mokrice zaključiti do leta 2016 in leta 2017 pridobiti uporabno dovoljenje. Ti roki so verjetno dosegljivi, če bodo najprej upravni postopki ter kasneje gradnja in montaža potekali brez zapletov,« pravi Jeršič.
Jeršič je prav tako je povedal, da pripravljajo sporazum med HESS in NEK o izvedbi ukrepov v NEK. S postavitvijo zajezitve akumulacije HE Brežice se bodo namreč pojavili določeni vplivi na sisteme v NEK, sanacijske ukrepe pa je dolžan financirati HESS.
Prikaz poplavnega območja po izgradnji HE Brežice s pomočjo hibridnega hidravličnega modela
V letošnjem februarju je projektant IBE zaključil z izdelavo idejnega projekta za HE Brežice in v istem mesecu je bila izvedena tudi recenzija. Idejni projekt je osnova za nadaljnje faze projektiranja, ravno tako pa razmejuje tudi financiranje: energetski del financira koncesionar, vodna infrastruktura se financira iz vodnega sklada, akumulacijski bazen pa bo financiran iz podnebnega sklada.
HE Brežice
Vodna površina 312 hektarjev
Dolžina bazena (od HE Brežice do HE Krško) 13 km
Največja širina 690 m
Celotni volumen 18,5 mio m3
Letna proizvodnja 148 GWh
Vladimir Habjan
Članek boste lahko v celoti prebrali v marčnem Našem stiku