Energetika

Svet EU dal zeleno luč za posodobitev vloge agencije ACER

S tem je odprta pot za začetek pogajanj z Evropskim parlamentom.
Svet EU dal zeleno luč za posodobitev vloge agencije ACER

Svet EU se je dogovoril o stališču oziroma splošnem pristopu glede uredbe o posodobitvi vloge Agencije EU za sodelovanje energetskih regulatorjev (ACER). S tem dogovorom si je predsedstvo zagotovilo mandat za začetek pogajanj z Evropskim parlamentom.

Cilj uredbe je posodobiti naloge agencije z namenom izboljšanja sodelovanja med nacionalnimi regulatorji za področje električne energije in plina. ACER je že dejaven na področju nadzora veleprodajnega trga in pomaga pri reševanju čezmejnih vprašanj.

Vse države članice EU so mnenja, da bi bilo treba veljavni zakonodajni okvir prilagoditi, da bi na novo opredelili način delovanja agencija ter njene naloge in pristojnosti. Prilagoditev zajema naloge direktorja agencije in odbora regulatorjev, ki ga sestavljajo visoki predstavniki nacionalnih regulatornih organov držav članic. Tako je na novo opredeljena razdelitev nalog med upravnim odborom regulatorjev in direktorjem agencije.

Agencija je sicer začela uradno delovati marca 2011 in ima sedež v Ljubljani. Po ustanovitvi je dobila pomembne nove naloge glede spremljanja veleprodajnih trgov in na področju čezmejne energetske infrastrukture. V preteklosti je ACER že izboljšal usklajevanje regulatorjev glede čezmejnih vprašanj. Nove regulativne naloge in pristojnosti bodo agenciji dodeljene le, če bodo države članice ustrezno vključene. To bo zagotovljeno z zakonodajo, sprejeto po rednem zakonodajnem postopku, ali z izvedbenimi akti.

Večje povezovanje trgov in spremembe v smeri bolj raznolike proizvodnje električne energije pomeni, da so potrebna dodatna prizadevanja za uskladitev nacionalnih energetskih politik s sosednjimi državami in da je treba pogosteje izrabiti možnosti, ki jih ponuja čezmejno trgovanje z električno energijo. To bo državam članicam EU omogočilo, da se pripravijo na nepričakovane krize v oskrbi z energijo in zagotovijo zanesljivo oskrbo. Tesna medsebojna povezanost elektroenergetskega omrežja EU pomeni, da je sodelovanje prav tako potrebno za ohranitev stabilnosti omrežja in vključitev velikih količin energije iz obnovljivih virov.

Evropska komisija je sicer prvotni predlog o prenovitvi uredbe ACER predstavila 30. novembra 2016 v okviru svežnja o čisti energiji. Sedanji zakonodajni okvir temelji na uredbi, ki sega v leto 2009 in s katero je bila agencija ustanovljena.
Splošni pristop pa Svetu EU omogoča, da začne pogajanja z Evropskim parlamentom, ki je svoje stališče o uredbi sprejel 1. marca 2018. Pogajanja se bodo predvidoma začela v času avstrijskega predsedovanja.

Polona Bahun
O avtorju