Termo energija

TEŠ lani zagotovil kar 36 odstotkov vse električne energije

V Šoštanju lani proizvedli 3.968 GWh električne in 345 GWh toplotne energije ter ustvarili 207,4 milijona evrov prihodkov.
TEŠ lani zagotovil kar 36 odstotkov vse električne energije
Poslovanje termoelektrarne Šoštanj je lani zaznamovalo več dejavnikov in dogodkov, pri čemer so jim bile »naklonjene« predvsem izjemno slabe hidrološke razmere v širši regiji, posledično pa sta za pokritje potreb po električni energiji morala obratovati bloka 4 in 6. Skupno sta tako lani proizvedla 3.968 GWh električne energije, od tega je večino prispeval blok 6, in sicer kar 3.132 GWh. Delež termoelektrarne Šoštanj v celotni proizvodnji električne energije v Sloveniji je tako lani bil kar 36-odstoten, v skupni proizvodnji skupine HSE pa celo 54-odstoten.

S prodajo energije so sicer lani v TEŠ ustvarili 204,9 milijona evrov prihodkov, kar je bilo za 3 odstotke več kot leto prej. Kljub temu, da so se cene električne energije lani na energetskih trgih nekoliko zvišale, pa so bile še vedno precej nizke, kar je bil ob nespremenjeni ceni premoga tudi poglavitni razlog, da je TEŠ tudi poslovno leto 2017 končal s skoraj 32,6 milijona evrov izgube. Je pa ta po zaslugi nekoliko višjih prihodkov od prodaje ter nižjih stroškov dela in drugih finančnih odhodkov bila za 14,6 milijona manjša od tiste v letu 2016. Spodbudno je, da se je lani znižala tudi zadolženost do bank, pri čemer je ta konec minulega leta znašala dobrih 565,2 milijona evrov oziroma je bila za 5 odstotkov nižja kot leto prej. TEŠ je tudi drugače redno poravnaval vse obveznosti do posojilodajalcev, vrnjena pa so bila tudi vsa kratkoročna posojila najeta pri poslovnih bankah.

Ob tem gre še omeniti, da so v TEŠ lani začeli s projektom revitalizacije bloka 5, v okviru katere letos v poletnih mesecih poteka izvedba ukrepov za znižanje dušikovih oksidov iz dimnih plinov, vgradnja novega transformatorja ter priključitev na 220 kV omrežje, s čimer bo blok 5 pripravljen za obratovanje do leta 2030 v skladu z veljavno evropsko okoljsko zakonodajo, blok 4 pa bodo trajno ustavili.
Brane Janjič
O avtorju