Slovenski odjemalci so aprila iz prenosnega omrežja prevzeli 986,9 milijona kilovatnih ur električne energije, kar je bilo za 0,9 odstotka več kot v enakem času lani.
Trend rasti povpraševanja po električni energiji se je nadaljeval tudi četrti letošnji mesec, pri čemer je bilo iz prenosnega omrežja skupaj prevzetih 986,9 milijona kilovatnih ur ali za 8,4 milijona oziroma 0,9 odstotka več kot aprila lani. Med posameznimi spremljanimi skupinami ostajajo največji odjemalec distribucijska podjetja, pri čemer je njihov skupni odjem aprila dosegel 781,5 milijona kilovatnih ur in tako lanske primerjalne rezultate presegel za 1,3 odstotka. Precej večji od lanskega je bil tudi odjem naše edine črpalne elektrarne Avče, ki je aprila za potrebe črpanja iz prenosnega omrežja prevzela 33,9 milijona kilovatnih ur, kar je bilo za skoraj 19 odstotkov več kot lani, čeprav še vedno za dobrih 15 odstotkov manj od prvotnih bilančnih napovedi. Neposredni odjemalci pa so tokrat porabili »zgolj« 171,5 milijona kilovatnih ur in tako za lanskimi aprilskimi rezultati zaostali za 3,7 odstotka.
Podoben trend je sicer zaznati tudi na letni ravni. Distribucijska podjetja so tako v prvih štirih letošnjih mesecih iz prenosnega omrežja prevzela že 3 milijarde 494,9 milijona kilovatnih ur in s tem lanske rezultate presegla za 1,4 odstotka. ČHE Avče je s porabljenimi 144,4 milijona kilovatnih ur v enakem obdobju lanske rezultate izboljšala za 22,8 odstotka, neposredni odjemalci pa so s prevzetimi 679 milijoni kilovatnih ur za njimi zaostali za 6,4 odstotka.
Drugače so slovenski odjemalci od začetka leta do konca aprila skupno prevzeli že 3 milijarde318,3 milijona kilovatnih ur električne energije, kar je bilo za 0,6 odstotka več kot v enakem lanskem obdobju in tudi za 0,3 odstotka nad prvotnimi bilančnimi napovedmi.