Energetika

V HSE pozdravljajo smernice akcijskega načrta REPowerEU glede pospešitve postopkov umeščanja v prostor

Tudi sami že vrsto let opozarjajo, da so dolgotrajni in zapleteni postopki ena ključnih ovir za hitrejši prodor obnovljivih virov.

V HSE pozdravljajo smernice akcijskega načrta REPowerEU glede pospešitve postopkov umeščanja v prostor

Kot so sporočili iz Holdinga Slovenske elektrarne je evropska komisija v nedavno predstavljenem akcijskem načrtu REPowerEU za zmanjšanje odvisnosti od ruskih fosilnih goriv in pospešitev zelenega prehoda, naslovila vrsto ključnih vprašanj naše energetske prihodnosti, ki se nanašajo na varčevanje z energijo, diverzifikacijo virov in dobavnih poti, infrastrukturne naložbe in pospešen prehod na obnovljive vire energije. Ob tem je izrecno opozorila tudi na problematiko pridobivanja potrebnih dovoljenj za umestitev obnovljivih virov v prostor.
Kot ugotavljajo v HSE, komisija z novimi zakonskimi predlogi naslavlja več ključnih ovir za hitrejšo izgradnjo elektrarn za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije, pri čemer izgradnjo teh postavlja nad druge javne interese, dokler se ne doseže podnebna nevtralnost: Komisija tako zahteva, da morajo države identificirati območja, potrebna za umestitev OVE, ki jih je treba izvesti za doseganje zastavljenega nacionalnega cilja glede deleža obnovljivih virov v končni rabi. Pri tem mora imeti prednost večnamenska raba prostora, kot je sočasna proizvodnja OVE in pridelava hrane ali varovanje okolja, sam postopek pridobivanja dovoljenj pa lahko traja največ dve leti, za nadgradnje in manjše enote pa največ leto. Znotraj teh območij morajo države identificirati tudi območja, ki so še posebej primerna za umeščanje specifičnih  tehnologij OVE in, kjer se ne predvideva negativnih učinkov na okolje. Pri tem morajo imeti prednost umetne in grajene površine – strehe, parkirišča, odlagališča, industrijska območja, premogovniki in umetna vodna telesa. Postopek pridobivanja dovoljenj v teh primerih lahko traja največ leto, za nadgradnje in manjše enote pa pol leta. Predpisani roki za izdajo teh dovoljenj morajo že vsebovati tudi dovoljenje za priključitev na omrežje in okoljsko presojo. 
Nadalje morajo države v obdobju, dokler se ne doseže podnebna nevtralnost, tudi zagotoviti, da so v postopku izdaje dovoljenj načrtovanje, izgradnja, obratovanje elektrarn za proizvodnjo energije iz OVE, njihove povezave na omrežje, povezano omrežje in hranilniki v prevladujočem javnem interesu in v interesu javnega zdravja in varnosti.

Brane Janjič
O avtorju