Energetika

V NEK Krško so sredi remonta

Po letu in pol obratovanja se je oktobra v NEK začel redni remont elektrarne. Izvajajo vrsto pomembnih posodobitev, med katerimi izstopa remont glavnega generatorja.

V NEK Krško so sredi remonta

V Nuklearni elektrarni Krško so sklenili vse potrebne pogodbe za remontna dela (op. a.: pogovarjali smo se pred začetkom remonta), kar je po besedah Vinka Planinca, vodje vzdrževanja, zahtevna naloga, saj so zavezanci za javno naročanje, kar terja natančno pripravo razpisne dokumentacije. Tehnične specifikacije za storitve so začeli pripravljati takoj po lanskem remontu in prav tako naročati rezervne dele, saj morajo upoštevati dolge dobavne roke, predvsem za naročila zunaj Evropske unije, zlasti na ameriškem trgu, kjer veljajo drugačni standardi in zakonitosti. Kot je povedal Planinc, med remontom sledijo načrtovani kritični poti remonta, to pomeni, da posebno skrb namenjajo aktivnostim, ki lahko vplivajo na trajanje remonta. Za te zagotavljajo 24-urno podporo, manj zahtevna dela pa opravijo v podaljšanem delovniku. Letošnji remont se je začel 1. oktobra in naj bi trajal mesec dni. 

 

V začetku oktobra so elektrarno zaustavili, ohladili in pripravili sistemske pogoje za delo. To pomeni, da so odstranili energijske vire tako na električni kot na tlačni strani, in kjer je bilo potrebno, so izpraznili sisteme. Ves čas remonta na uro natančno planirajo vse aktivnosti. Za letošnji remont imajo pripravljenih 4100 delovnih nalogov, od tega je večina vzdrževalnih aktivnosti, preostale so nadzorna testiranja in posodobitve. Med remontom je na elektrarni dnevno okoli 1000 do 1500 ljudi; največ jih je med petim in 25. dnem. V tem času v elektrarni prilagodijo organizacijo, da lahko zagotovijo pogoje za varno delo, varnostni pregled in vso logistiko. Vse aktivnosti vodijo zaposleni v NEK, ki pripravijo dokumentacijo in delovne naloge ter dela koordinirajo. Za bolj obsežna ali specialna dela pa najemajo še dodatne zunanje izvajalce.

 

Poleg običajne zamenjave 56 gorivnih elementov s svežimi je največja letošnja vzdrževalna aktivnost remont glavnega električnega generatorja, kjer odpravljajo tudi nekatere pomanjkljivosti, odkrite znotraj  garancijskih in reklamacijskih rokov po zamenjavi glavnega generatorja. Po razbremenitvi generatorja  (hlajen je z vodikom) in zaustavitvi bodo razdrli rotor, ki tehta 160 ton. Stator generatorja je bil zamenjan leta 2010, leta 2012 pa še rotor. Ob tem so zamenjali tudi pomožne sisteme generatorja in statorsko hladilno vodo. Od večjih aktivnosti Planinc izpostavlja še zamenjavo dveh hladilnikov za hlajenje atmosfere zadrževalnega hrama, pregled sekundarne strani uparjalnikov, pregled zunanjosti reaktorske posode, poseben pregled prirobnice reaktorske posode, pregled regulacijskih ventilov turbine ter zamenjavo inverterjev, ki skrbijo za enosmerno napetost. Pri vseh delih namenjajo veliko pozornosti preprečevanju vnosa tujkov, saj ti lahko povzročijo okvaro ali motnjo delovanja ne samo na jedrskem gorivu, temveč na vsakem sistemu. Zato se v NEK trudijo, da vzpostavijo ustrezno raven razumevanja pomena preprečevanja, usposobljenosti in kontrole na tem področju.

 

Med remontom prav tako izvajajo posodobitve. Kot je povedal Božidar Krajnc, direktor inženiringa v NEK, tehnološke posodobitve, ki jih je možno izvesti glede na obratovalne omejitve elektrarne, opravijo med obratovanjem, vse druge pa med remontom. Krajnc izpostavlja tri sklope letošnjih najpomembnejših modifikacij: prilagoditve sistemov in struktur, ki bodo zagotavljali varnost in zanesljivost obratovanja NEK tudi ob sočasnem obratovanju Hidroelektrarne Brežice, posodobitve za povečanje zanesljivosti obratovanja in posodobitve iz Programa nadgradnje varnosti. 

Pri prvem sklopu, ki obsega deset posodobitev, poudarja, da mora biti zaključen do konca letošnjega leta, saj se bo po polnitvi zajetja HE Brežice dosedanji nivo reke Save ob NEK dvignil za tri metre. Temu bodo prilagojene vtočne strukture in objekti ter sistemi, med njimi prav tako sistem zapornic jezu na Savi. Spremembe bodo tudi na vtočnih objektih za bistveno oskrbno vodo, kjer se zaradi spremembe pretoka Save in vtočnih razmer vgrajuje nov sistem za čiščenje vhodnih struktur in bazena. Precej sprememb bo na sistemu bistvene oskrbne vode in sistemih za hlajenje kondenzatorja ter povratnem vodu.

Drugi sklop posodobitev bo zagotovil večjo zanesljivost obratovanja. Obstoječa oprema bo zamenjana z novo, ker ni več rezervnih delov zanjo ali zaradi posodobitev, ki prispevajo k večji zanesljivosti obratovanja. Zamenjali bodo glavno stikalo generatorja; obstoječi je bil hlajen z vodo, novi pa bo hlajen pasivno z okoliškim zrakom. Zamenjan bo star sistem za čiščenje cevi v kondenzatorju, ki bo zagotovil boljši prenos toplote in s tem boljši izkoristek elektrarne. V tem sklopu Krajnc omenja še zamenjavo vseh polnilcev za baterije in kontrolnega sistema za zbiranje in drenažo kondenzata. 

 

V tretji sklop sodijo posodobitve, ki povečujejo jedrsko varnost. Zamenjani bosta turbinska črpalka napajalne vode in njena pogonska parna turbina. Nova črpalka lahko obratuje brez dodatnih podpornih sistemov, omogoča hiter zagon, zagotavlja dobavo vode v uparjalnika pri vseh projektnih pogojih, deluje lahko brez izmeničnega in enosmernega napajanja ter prav tako, ko je potopljena. Zamenjali bodo tudi sistem za detekcijo podhlajenosti primarnega kroga. Ta bo lahko zagotavljal vse potrebne informacije tudi v pomožni komandni sobi, ne le v glavni. Zagotovili bodo priključke za visokotlačno vbrizgavanje z mobilnimi črpalkami tudi v primarni sistem. Letos so z vgradnjo zagatnic in protipoplavnih vrat zaključili nadgradnjo poplavne varnosti elektrarne. Program nadgradnje varnosti, kamor sodijo naštete posodobitve, izhaja iz obratovalnih izkušenj jedrske industrije po dogodkih na Japonskem leta 2011 in spreminjajočih se razmer v okolju ter je zahteva domače zakonodaje in evropske prakse ter odločitve o podaljšanju obratovalne dobe elektrarne. Program bo izveden fazno. Prva faza je bila končana leta 2013, ko sta bila vgrajena dva nova sistema pasivne izvedbe, ki bi tudi ob malo verjetni težki nesreči zagotovila celovitost zadrževalnega hrama. Druga faza je v projektiranju in izvajanju; zaključena bo čez dve leti. Sodelujejo z evropskimi, ameriškimi in domačimi podjetji, ki izvajajo projektiranje in dobavljajo opremo. Tretja faza, ki obsega  dodatne izvore vode in črpalke ter suho skladiščenje jedrskega goriva, pa bo končana do leta 2021. Po izvedbi celotnega Programa bo NEK po varnostnih merilih primerljiva z novimi elektrarnami.

Čeprav so sredi remonta, v NEK že razmišljajo o naslednjem, za katerega pravijo, da bo spet zelo zahteven. No, ne dvomimo, da bo tudi ta uspešno izveden.

 

Vinko Planinc, vodja vzdrževanja v NEK: »Priprave na remont potekajo že precej časa pred remontom. Oblikujemo skupine za posamezna dela in te v okviru priprav opravijo tudi usposabljanja; včasih prav tako pri pogodbenih partnerjih, če je to logistično in cenovno bolj ugodno. Veliko vlagamo v pripravo – izvajalci morajo natančno vedeti, kaj in kako morajo narediti ter poznati naše zahteve in pravila. Težimo k temu, da če je le mogoče, sodelujemo s tistimi, ki so že delali v elektrarni in poznajo pravila. Delovišča v NEK se razlikujejo od drugih, ki so jih zunanji izvajalci vajeni v podobni industriji. Mi imamo vedno višje zahteve in jih tudi nadgrajujemo. Ni enostavno, ampak ko ljudje to usvojijo, lahko to prenesejo na druga področja. Ob tem je izredno pomembna kakovost izvedenih del. Naš cilj je, da obratujemo od remonta do remonta brez zaustavitve in dobro opravljena dela so eden izmed predpogojev za to. Ker se zavedamo, da je dobra priprava ključna za dobro opravljeno delo, ji dajemo velik pomen. Za pravilno ukrepanje tistih, ki upravljajo ali vzdržujejo komponente in sisteme, je pomembno znanje, zato veliko vlagamo v usposabljanje in izobraževanje zaposlenih. To je tudi naša usmeritev za prihodnost, saj zagotavlja dolgoročno uspešnost.«



Za letošnji remont so pripravili 4100 delovnih nalogov

Izvedli bodo 27 večjih posodobitev

Med remontom je na elektrarni dnevno od 1000 do 1500 ljudi

Video vsebina

Vladimir Habjan
Vladimir Habjan
O avtorju

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.