Na XII. Alpski konferenci v Švici tudi o izvajanju Akcijskega načrta za podnebje Alp in aktivnostih na področju podnebja in energije.
Alpska konferenca je zasedanje delegacij podpisnic Sporazuma o varstvu Alp ali Alpske konvencije (Avstrije, Francije, Italije, Liechtensteina, Nemčije, Slovenije, Švice, Monaka ter EU kot sopodpisnice), ki je bila podpisana novembra 1991 v Salzburgu. Gre za mednarodno pogodbo, ki se zavzema za celovito varstvo in trajnostni razvoj alpskega sveta.
Konferenca je potekala pod predsedstvom švicarske ministrice Doris Leuthard, udeležili pa so se je ministri za okolje Nemčije, Avstrije, Italije, Liechtensteina ter predstavniki ministrstev Francije, Monaka, Slovenije in EU. Prav tako so bili prisotni tudi predstavniki organizacij, ki imajo priznan status opazovalk Alpske konference. Tokratna konferenca je pomenila zaključek dveletnega švicarskega predsedovanja Alpski konvenciji. Le-tega bo v obdobju 2013-2014 prevzela Italija.
Poleg pomembnih političnih izzivov, ki potrjujejo, da predstavlja Alpska konvencija osrednji element upravljanja alpske regije, so bile sprejete pomembne odločitve o temah, ki bodo sooblikovale prihodnost Alp.
Na področju energije so bili udeleženci soglasni, da je treba okrepiti mednarodno sodelovanje na tem področju, zato so potrdili ustanovitev nove platforme za energijo, in sicer zlasti v okviru Akcijskega načrta o podnebju Alpske konvencije, predvsem pa zaradi izzivov, s katerimi se bo tema podnebja soočala v prihodnje. Platforma se bo zlasti posvečala temam zmanjšanja energetske porabe ter proizvodnje in rabe trajnih energetskih virov v Alpah.
Z namenom izboljšanja upravljanja gozdov na ravni alpskega prostora in krepitve njegove funkcije v smislu varstva okolja, ponora ogljika in razvoja njegove gospodarske vloge, je Alpska konferenca potrdila ustanovitev delovne skupine za gorski gozd.
Potrdili so prednostne teme trajnostnega turizma, v okviru katerih se bo Alpska konvencija posvetila vprašanjem pozidave in rabe zemljišč, kulturne dediščine, prilagajanja podnebnim spremembam in regionalne blaginje.
Prav tako je Alpska konferenca je potrdila angažma Alpske konvencije v procesu Rio+20, in sicer kot vzorčno območje pri izvajanju smernic sklepnega dokumenta Rio+20 The future we want, ki med drugim vključuje zeleno ekonomijo in racionalno rabo virov ter tako ustvarja mednarodno platformo za zaščito interesov gorskih območij. (pb)
Več na: www.alpconv.org