V Premogovniku Velenje so konec minulega tedna tudi uradno zagnali novo Ventilatorsko postajo NOP II, ki je, kot poudarjajo v Premogovniku, eden največjih inženirskih, tehničnih in gradbenih dosežkov te generacije. Celoten objekt Ventilatorske postaje NOP II z vsemi napravami dosega visoke in sodobne standarde (BAT tehnologija), ki bodo v osnovi zagotavljali predvsem varno proizvodnjo premoga in varnost zaposlenih v Premogovniku Velenje. Ob tem velja izpostaviti tudi visoko energetsko učinkovitost objekta in njegovo posredno zmanjšanje vpliva na okolje. Z lokacijo nove ventilatorske postaje, ki je umeščena na deponiji premoga, torej na industrijskem območju kjer ni stanovanjskih objektov, bodo namreč znatno zmanjšali okoljski vpliv na lokacijah obeh dozdajšnjih ventilatorskih postaj v Pesju in Šoštanju.
Prezračevanje jam Premogovnika Velenje je sicer eden ključnih elementov v procesu proizvodnje premoga, saj zagotavlja zakonsko sprejemljive koncentracije posameznih jamskih plinov in s tem obratovalno zanesljivost proizvodnje. Sistem prezračevanja jam v Premogovniku Velenje z vključitvijo VP NOP II po novem obratuje s tremi ventilatorskimi postajami - z Ventilatorsko postajo Šoštanj, Ventilatorsko postajo Pesje in novo Ventilatorsko postajo NOP II, ki se nahaja v neposredni bližini deponije premoga in bo nekoč nadomestila ventilatorsko postajo v Pesju.
Večina del pri izgradnji nove Ventilatorske postaje NOP II je sicer bila končana že decembra lani, ko so začeli s poskusnim obratovanjem pred končnim tehničnim prevzemom.
Ob uradni otvoritvi te pomembne tehnične pridobitve je dr. Gregor Jeromel, vodja raziskav in projektiranja v Premogovniku Velenje ter vodja projekta NOP II povedal: »Danes je za vse nas, ki smo sodelovali pri projektu izgradnje nove Ventilatorske postaje NOP II, pomemben dan, saj smo uspešno zaključili z vsemi deli in ventilatorsko postajo tudi uspešno zagnali. Pri projektu so sodelovali številni sodelavci iz Premogovnika Velenje, HTZ Velenje in RGP ter zunanji strokovnjaki iz Slovenije in tujine. Vsem članom projekta se iskreno zahvaljujem za njihov trud in prispevek, saj brez odličnega timskega dela, ki je bil vseskozi nekakšen standard, tako zahtevnega projekta najbrž ne bi uspešno zaključili. Upam, da bo VP NOP II služila svojemu namenu ves čas delovanja Premogovnika Velenje in tudi kasneje v fazi njegovega zapiranja. Predvidevamo, da bo ta objekt predzadnji, ki ga bomo likvidirali v času zapiralnih del. Po naših okvirnih ocenah bo VP NOP II delovala še najmanj trideset let.«
Dr. Janez Rošer, direktor Premogovnika Velenje, pa je ob tej priložnosti poudaril: »Projekt izgradnje Ventilatorske postaje NOP II je bil nedvomno izziv za našo generacijo, saj nihče od nas ni sodeloval pri prejšnjih tovrstnih projektih. Obe obstoječi ventilatorski postaji v Pesju in Šoštanju sta bili zgrajeni in dani v pogon pred več kot štiridesetimi leti. Vsem, ki so sodelovali na tem izjemnem projektu se v imenu poslovodstva Premogovnika Velenje iskreno zahvaljujem. Prvi zagon VP NOP II je stekel brezhibno in skladno s pričakovanji, prepričan sem, da bo tako tudi ves čas njenega delovanja.«
Gradbena dela na novem jašku in VP NOP II je v celoti izvedla družba RGP. Trboveljska družba Rudis je izvedla montažo strojnih komponent, elektro inštalacije, ki so potrebne za obratovanje ventilatorja pa je izvedla družba Esotech. Za potrebe VP NOP II so zgradili tudi stikališče NEP NOP II, iz katerega se bosta napajali ventilatorska postaja in vsa druga oprema, potrebna za obratovanje omenjene ventilatorske postaje. Premogovnik Velenje je skupaj s svojo povezano družbo HTZ Velenje pripravil tudi dovode, objekt stikališča pa je zgradilo podjetje Esotech. Proizvajalec in dobavitelj ventilatorjev je bila nemška družba TLT-Turbo GmbH.