Energetika

V prvi polovici leta smo iz domačih virov pokrili dobrih 81 odstotkov porabe

Odjem končnih odjemalcev je bil v prvih šestih letošnjih mesecih za 5 odstotkov manjši od primerljivega lanskega.
V prvi polovici leta smo iz domačih virov pokrili dobrih 81 odstotkov porabe
Direktorat za energijo na Ministrstvu za infrastrukturo je objavil podatke bilance prevzema in oddaje električne energije v prenosnem in distribucijskem sistemu v Sloveniji za prvo polovico leta 2020. Kot so zapisali, je domača proizvodnja v slovenski elektroenergetski sistem v tem času prispevala 5.550 GWh električne energije, z njo pa smo pokrili 81,1 odstotka porabe električne energije končnih odjemalcev.
Drugo četrtino leta je sicer zaznamoval predvsem manjši odjem električne energije zaradi ustavitve gospodarstva po razglasitvi epidemije koronavirusa. Tako je v obdobju januar - junij 2020 znašal skupni prevzem električne energije 10.989 GWh, od tega prevzem od proizvodnje v Sloveniji 7.063 GWh oziroma 64 odstotkov in prevzem iz tujine 3.925 GWh oziroma 36 odstotkov vse prevzete električne energije. V prenosni sistem je bilo oddanih 6.513 GWh oziroma 59 odstotkov skupaj prevzete električne energije, v distribucijski sistem pa še 550 GWh oziroma pet odstotkov skupaj prevzete električne energije. Domača proizvodnja, z upoštevanjem polovičnega deleža proizvodnje NE Krško, je tako v slovenski elektroenergetski sistem v prvi polovici leta prispevala 5.550 GWh električne energije, kar je bilo za sedem odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Prevzem električne energije iz tujine, ki je v največji meri zagotovljen preko prenosnega omrežja, pa je bil v prvi polovici leta za 19 odstotkov nižji kot v enakem času lani.

V prvi polovici leta se je najbolje izkazala NEK

V prvi polovici leta je celotna proizvodnja električne energije iz NE Krško znašala 3.026 GWh, kar je bilo za odstotek več kot v enakem obdobju lani. Hidroelektrarne na prenosnem sistemu so v tem obdobju prispevale  2.009 GWh oziroma dva odstotka manj kot v enakem obdobju lani, termoelektrarne pa so prispevale 1.477 GWh električne energije, kar je bilo kar za petino manj kot lani. V prvi polovici leta je bil evidentiran za 18 odstotkov manjši izvoz električne energije kot v enakem obdobju leta 2019. Za pokritje vseh potreb končnih porabnikov v Sloveniji (z vključenimi izgubami) je bila v prvi polovici leta 2020 evidentirana statistična pokritost z domačo proizvodnjo v višini 81,1 odstotka porabe električne energije končnih porabnikov. Izgube električne energije na prenosnem in distribucijskem sistemu so v obdobju januar - junij 2020 znašale 408 GWh in so bile v primerjavi z enakim obdobjem lani manjše za 12 odstotkov.

Brane Janjič
O avtorju