Obnovljivi viri

V prvih petih mesecih priključenih že več kot sedem tisoč samooskrbnih naprav

Največ zanimanja za priključitev samooskrbnih proizvodnih naprav je na območju Elektra Ljubljana. sledita pa Elektro Celje in Elektro Maribor.

V prvih petih mesecih priključenih že več kot sedem tisoč samooskrbnih naprav

Od začetka leta do konca maja so distribucijska podjetja prejela skupaj8.078 vlog za priključitev proizvodnih naprav za samooskrbo na omrežje, od tega pa jih je bilo nato dejansko priključenih 7.222. Še naprej je pri številu prejetih vlog za priključitev na prvem mestu Elektro Ljubljana, ki je v prvih petih letošnjih mesecih prejela 2.574 vlog, sledita pa ji Elektro Celje s prejetimi 1.959 vlogami in Elektro Maribor z 1.918 vlogami. Najmanj zanimanja za postavitev večinoma sončnih elektrarn je na območju Elektra Gorenjska, kjer so v navedenem obdobju prejeli le 791 vlog in na območju Elektra Primorska, kjer so prejeli 836 vlog. Pri tem gre omeniti, da so le v Elektru Gorenjska v prvih petih letošnjih mesecih uspeli vse naprave, za katere so prejeli vlogo, tudi priključiti na svoje omrežje, drugod pa so bili pri tem bolj ali manj uspešni. 

Povedni so tudi podatki, da so distribucijska podjetja v prvih petih letošnjih mesecih skupaj prejela 10.950 vlog za izdajo soglasja za priključitev samooskrbnih elektrarnic na omrežje, pri čemer je bilo nato izdanih 8.146 soglasij, 2.667 vlog pa je bilo zaradi tehničnih omejitev ali omejitve delovne moči zavrnjenih. Povedano drugače zaradi omejitev v omrežju je bila v navedenem obdobju skupno zavrnjena četrtina vlog v primerjavi s številom vlog, katerih obravnava je že bila zaključena. Od tega so največ vlog morali zavrniti na območju Elektra Maribor (36 odstotkov) in Elektra Ljubljana (32 odstotkov), najmanj pa na Elektru Gorenjska (5 odstotkov), kjer pa so prejeli tudi bistveno manj vlog kot na drugih distribucijskih območjih.

Naj še omenimo, da je bilo lani v vsem letu skupaj izdanih 24.751 vlog za priključitev samooskrbnih naprav na omrežje, zavrnjenih pa je bilo 5.852 vlog ali 19 odstotkov vseh, katerih obravnava je bila že zaključena. Sicer pa je bilo lani na distribucijsko omrežje priključenih 12.548 naprav za samooskrbo, od tega največ na območju Elektra Celje (3.656), Elektra Ljubljana (3.322) in Elektra Maribor (3.194). Najmanj zanimanja za postavitev samooskrbnih naprav je bilo lani na Primorskem (na novo je bilo priključenih »le« 997 naprav), prav vse prejete vloga za priključitev pa je uspelo pozitivno rešiti le Elektru Gorenjska, kjer so na svoje omrežje priključili 1.379 tovrstnih naprav.

Brane Janjič
O avtorju