Odjemalci v Sloveniji so iz prenosnega omrežja v prvih sedmih letošnjih mesecih prevzeli za 7,1 odstotka manj električne energije kot lani.
Trend zmanjševanja odjema električne energije, ki ga je zaznati vse od začetka korona krize, se je nadaljeval tudi julija, pri čemer so odjemalci sedmi letošnji mesec skupno prevzeli 955,8 milijona kilovatnih ur električne energije, kar je bilo za 11,7 odstotka manj kot julija lani in tudi za dobro desetino manj, kot je bilo sprva načrtovano z elektroenergetsko bilanco. Julija je bilo še zlasti opazno zmanjšanje povpraševanja pri neposrednih odjemalcih, ki so s prevzetimi 109 milijoni kilovatnih ur električne energije za lanskimi primerjalnimi rezultati zaostali kar za tretjino. Odjem distribucijskih podjetij je bil julija v primerjavi z istim mesecem lani manjši za 7,6 odstotka in je znašal 828,8 milijona kilovatnih ur. Manjši od primerljivega lanskega je bil julija tudi odjem ČHE Avče, ki je s prevzetimi 18,1 milijona kilovatnih ur za lanskimi rezultati zaostala za dobrih 26 odstotkov.
Odjemalci v Sloveniji so sicer v prvih sedmih letošnjih mesecih skupno prevzeli 7 milijard 91,7 milijona kilovatnih ur električne energije, od tega je odjem neposrednih odjemalcev znašal 929,1 milijona kilovatnih ur (17,8-odstotno zmanjšanje v primerjavi z lani), odjem distribucijskih podjetij pa 5 milijard 944,7 milijona kilovatnih ur (7-odstotno zmanjšanje). ČHE Avče je za potrebe črpanja v navedenem obdobju prevzela 217,8 milijona kilovatnih ur, kar je sicer bilo skoraj še enkrat več kot lani, pri čemer pa je treba upoštevati, da lani v začetku leta zaradi rednega remonta dalj časa ni obratovala. Odjem električne energije iz prenosnega omrežja je bil tako v prvih sedmih letošnjih mesecih v primerjavi z enakim lanskim obdobjem manjši za 7,1 odstotka, v primerjavi z bilančnimi napovedmi pa celo za 8,3 odstotka.
E-novice
Dvakrat na teden v svoj e-nabiralnik prejmite novosti iz
področja elektrogospodarstva.
Prijavi se
Naročite revijo
Na leto izide 6 številk revije. Cena posamezne številke je 5 EUR, celoletna naročnina pa znaša 30 EUR + DDV.
Naroči revijo