Gre za enega največjih dogodkov s področja geoznanosti pri nas, ki ga bodo zaznamovala različna predavanja, odprtje fotografske razstave Geoznanost za družbo, izvedena bo okrogla miza z naslovom Je Slovenija pripravljena na uporabo geološkega znanja pri svojem razvoju?, udeleženci pa si bodo lahko ogledali tudi jamo Pesje v Premogovniku Velenje, tamkajšnji Muzej premogovništva in termoelektrarno Šoštanj. Organizatorja kongresa sta Geološki zavod Slovenije in Slovensko geološko društvo s partnerji.
Premogovnik Velenje bo v okviru omenjene prireditve predstavil geološke značilnosti Šaleške doline, vlogo v slovenskem energetskem prostoru, nahajališča lignita v Šaleški dolini ter vplive na okolje in prostor. Kongres bo sicer ob izmenjavi novih raziskovalnih rezultatov namenjen tudi pomenu geoznanosti za širšo družbo in njen razvoj, omogočil pa naj bi tudi tvoren dialog med raziskovalci, ki delujejo na znanstveno-raziskovalnih področjih geologije in strokovnjaki, ki strokovna znanja uporabljajo pri aplikativnem delu ali pa so končni uporabniki rezultatov geoloških raziskav.
Cilj kongresa je tudi povečati prepoznavnost geologije v družbi kot temeljne naravoslovne znanosti, ki daje osnove za dejavnosti, povezane z upravljanjem, nadzorovanjem in načrtovanjem sonaravnega razvoja oziroma prehoda v krožno gospodarstvo, med katere sodijo načrtovanje sonaravne rabe mineralnih surovin, podzemnih voda in energetskih virov, premišljeno načrtovanje infrastrukturnih objektov, kot so ceste, cevovodi, daljnovodi in odlagališča odpadkov, vključno z odlagališči nevarnih in radioaktivnih odpadkov, ocenjevanje vplivov na okolje zaradi najrazličnejših posegov v prostor ter ocenjevanje geološko pogojenih nevarnosti in geotermalnega potenciala za načrtovanje rabe geotermalne energije.
Neformalni del kongresa se je začel že danes, ko so bile med drugim v Muzeju premogovništva Slovenije na temo mineralnih surovin organizirane delavnice za učence osnovnih in srednjih šol.