Kot so sporočili iz Premogovnika Velenje, je ventilatorska postaja NOP II tik pred končnim tehničnim prevzemom, ki je zadnja faza vzpostavitve tega, za Premogovnik Velenje izjemno pomembnega objekta. Prezračevanje jam Premogovnika Velenje je namreč eden ključnih elementov v procesu proizvodnje premoga, saj zagotavlja zakonsko sprejemljive koncentracije posameznih jamskih plinov in s tem obratovalno zanesljivost proizvodnje. Sistem prezračevanja jam v Premogovniku Velenje trenutno obratuje z dvema ventilatorskima postajama, in sicer z Ventilatorsko postajo Šoštanj in Ventilatorsko postajo Pesje. Ventilatorska postaja Pesje zrači Jamo Pesje, jamske objekte Jame Škale in Muzej premogovništva Slovenije. Ventilatorska postaja Šoštanj pa zrači Jamo Preloge, področje G-plošč in krovninski del Jame Pesje.
Prezračevanje slednjih predelov se bo še naprej izvajalo preko VP Šoštanj, objekt VP Pesje z jaškom in s pripadajočimi navezovalnimi progami pa bo nadomestil sistem zračenja preko zračilnega jaška NOP II, ki omogoča krajše zračilne poti, izpust izrabljenega zraka na lokaciji, oddaljeni od urbanih okolij, s čimer bodo znižali emisije vonjav in precej zmanjšali neprijetne vonjave iz zračilnih jaškov. Zračilni objekti bodo locirani tudi izven območij, kjer se bodo odražali dinamični vplivi odkopavanja, zaradi navedenega pa bo tudi tveganje za izpad proizvodnje mnogo manjše.
Dr. Gregor Jeromel, vodja raziskav in projektiranja v Premogovniku Velenje ter vodja projekta VP NOP II je v zebvzi s tem projektom povedal: »Tako velik in zahteven projekt, kot je izgradnja nove Ventilatorske postaje NOP II, zahteva večje število izvajalcev oziroma deležnikov ter reševanje številnih izzivov, ki jih ni mogoče predvideti v fazi načrtovanja. Do zdaj nam teh izzivov ni manjkalo, a smo jih vendarle sproti uspešno reševali. Vsi skupaj si prizadevamo za čimprejšnjo vzpostavitev delovanja Ventilatorske postaje NOP II, saj bo njen zagon pozitivno vplival na proizvodnjo premoga v Premogovniku Velenje. Vsa dela za vzpostavitev spremembe prezračevanja naših jam potekajo skladno z rudarsko zakonodajo in s tehnično dokumentacijo. Konec novembra smo izvedli tudi prvo izobraževanje za zaposlene, ki bodo delali na omenjenem jašku. Poleg splošne predstavitve projekta smo jim predstavili predvsem sestavne dele ter način upravljanja in vzdrževanje objekta.«
Pri postavitvi nove ventilatorske postaje sodelovalo veliko domačih izvajalcev
Gradbena dela na novem jašku in ventilatorski postaji Premogovnika Velenje je v celoti izvedla družba RGP. Večina del je bila končana že septembra, sledi zgolj še izvedba končne zunanje ureditve območja ventilatorske postaje. Trboveljska družba Rudis je zaključila z montažnimi deli strojnih komponent. Vse strojne komponente so že v celoti zmontirane. Tudi elektroinštalacije, ki so potrebne za obratovanje ventilatorja, so večinoma zmontirane. Izvajalec, družba Esotech, mora skupaj z družbo Siemens na delovišču izvesti le še kontrolni pregled elektropostrojenja, predstavniki družbe TLT-Turbo GmbH iz Nemčije, ki so proizvajalec ventilatorja, pa morajo izvesti vse potrebne preglede ter izdati dovoljenja za začetek uporabe.
Avgusta letos so v Premogovniku za potrebe VP NOP II zgradili tudi stikališče NEP NOP II, iz katerega se bosta napajali ventilatorska postaja in vsa druga oprema potrebna za njeno obratovanje. Premogovnik Velenje je skupaj s svojo povezano družbo HTZ Velenje pripravil dovode, objekt stikališča pa je zgradilo podjetje Esotech. Lokacija stikališča je na obstoječem platoju, ki se nahaja približno petdeset metrov severozahodno od jaška NOP II.