Minister za infrastrukturo mag. Bojan Kumer se je konec tedna udeležil izrednega zasedanja Sveta EU za energijo v Bruslju, kjer je v luči izrednih razmer na področju oskrbe z električno energijo potekala razprava o ukrepih za blažitev visokih cen energije in pripravah na prihodnjo zimo. Ministri za energijo so na zasedanju obravnavali visoke cene energije in nestanovitnost energetskih trgov, ki hranita naraščajočo inflacijo in močno vplivata na podjetja in potrošnike, vključno z najbolj ranljivimi, energetsko revnimi, in vedno bolj tudi gospodinjstvi s srednje visokimi dohodki. Poleg izzivov pri zagotavljanju zanesljive oskrbe z zemeljskim plinom, je bila letos tudi proizvodnja električne energije v EU znatno nižja od običajne, predvsem zaradi ustavitve jedrskih elektrarn v nekaterih državah članicah, zmanjšanja proizvodnje hidroelektrarn, nizke gladine Rena in drugih rek, ki vplivajo na transport premoga, kakor tudi neugodnih vetrovnih razmer in posledično manjše proizvodnje vetrnih elektrarn. Pomanjkanje proizvodnje električne energije iz teh virov tako še spodbuja povpraševanje po plinu in zaradi pomanjkanja ponudbe povzroča rast cen na trgih električne energije.
V luči zgoraj opisanih izrednih razmer so ministri na zasedanju ocenili, da je stanje resno in ob tem ponovno poudarili pomen skupnih, usklajenih in solidarnih ukrepov za celo Evropo. »Zdaj je treba ukrepati takoj potem pa imamo čas, da pripravimo strukturno reformo trga, ker so se temelji spremenili in enak sistem delovanja trgov ob spremenjenih temeljih ni več mogoč,« je v razpravi poudaril minister Kumer in ob tem poudaril, da si Slovenija prizadeva za bolj jasno in zanesljivo uporabo samodejnih zaščitnih sistemov na borzah, s katerimi bi se omejevalo ekscesno nihanje cen pri trgovanju z elektriko. »Slovenija je lahko z zaključki predsedstva zadovoljna, saj so bile v končni dokument vključene njene zahteve in to so, da se vzpostavijo skupni likvidnostni instrumenti, da se pregleda smernice za delovanje trgov z namenom, da se vključijo ustrezne varovalke in da Komisija pripravi ukrepe za začasno izredno intervencijo v trg, vključno z možnostjo cenovne kapice na plinu. Pričakujem, da bo tem interventnim ukrepom posvečeno naslednje srečanje ministrov, ki bo še ta mesec,« je po srečanju dejal mag. Kumer.
Ministri so se sicer strinjali, da morajo biti kratkoročni krizni ukrepi začasni, učinkoviti in ohranjati stabilnost evropskih elektroenergetskih trgov. Pri tem je pomembno zaščititi končne uporabnike, hjrati pa vztrajati pri zavezi k zmanjševanju odvisnosti od uvoza ruskega plina, pri čemer pa se morajo upoštevati tudi edinstvene okoliščine posameznih držav članic. Evropski ministri, pristojni za energijo, so ob tem pozvali Evropsko komisijo, da v najkrajšem možnem času pripravi interventne ukrepe za zajezitev cen električne energije in zemeljskega plina, med katerimi je lahko tudi kapica na ceno plina, ter tako zmanjša pritisk na evropske prebivalce in podjetja. Prav tako so ministri podprli pripravo predloga za koordinirano zmanjšanje odjema električne energije in instrumentov za zagotavljanje likvidnosti za tržne udeležence. V takšnih razmerah je ključnega pomena oceniti razvoj trga v izjemnih okoliščinah, zato so se ministri tudi strinjali, da je treba začasno suspendirati avtomatično povišanje najvišje poravnalne cene, da se izognemo nadaljnji destabilizaciji trgovanja. Ministri so se na zasedanju seznanili tudi z informacijo, da so evropska skladišča zemeljskega plina trenutno 83-odstotno napolnjena in tako zadostujejo, da ob hkratnih vgrajenih solidarnostnih mehanizmih zagotovijo nemoteno oskrbo Evropi v prihajajoči zimi. (bj)