Energetika

Za ELES lansko leto nadvse uspešno

Leto 2011 ELES sklenil z 8,4 milijona evrov dobička.
Za ELES lansko leto nadvse uspešno

Nadzorni svet Elektro-Slovenija, d.o.o.,je na današnji seji med drugim obravnaval oceno poslovanja družbe za leto 2011. Ocene kažejo, da bo ELES kot sistemski operater slovenskega prenosnega elektroenergetskega omrežja na podlagi nerevidiranih podatkov poslovno leto 2011 zaključil z izjemno dobrim poslovnim rezultatom.

Ocena dobička pred obdavčenjem, po metodologiji, primerljivi z zadnjimi šestimi leti, znaša 35,8 milijona evrov, kar je za 5,2 milijona evrov več od načrtovanega in za 12 milijonov evrov več kot leta 2010. Ker pa je ELES skladno z določilom Energetskega zakona, ki velja od oktobra 2010, dolžan del prihodkov od avkcij za dodeljevanje čezmejnih prenosnih zmogljivosti razmejevati na rezervacije, bo uradni dobiček precej nižji. Tako bo znašal 8,4 milijona evrov, kar pa je vseeno za 1,8 milijona evrov več kot leta 2010. Tako bo rezervacij za leto 2011 kar za 27,4 milijona evrov. Slednje bodo porabljene v prihodnjih letih za financiranje investicij, delovanje in vzdrževanje prenosnega omrežja za namene mednarodnih prenosov.
Leto 2011 je rekordno tudi glede doseganja  kazalnikov EBIT in EBITDA, prvi zanaša 40,6 milijona evrov, drugi pa 67,7 milijona evrov.
»V zadnjih dveh letih ELES dosega boljše rezultate poslovanja zaradi skoraj 10 milijonov evrov letnega povečanja prihodka od avkcij za čezmejne prenosne zmogljivosti, nižjih nakupnih cen sistemskih storitev zaradi spremenjenega načina nakupa predvsem terciarne rezerve, nižjih nakupnih cen električne energije za pokrivanje izgub v prenosnem omrežju, kot posledica nižjih tržnih cen, in uspešno izvedenih procesov racionalizacije v družbi,« je pojasnil Aleksander Mervar, namestnik direktorja ELES-a. Hkrati je dodal, da se odločitev o nakupu prečnega transformatorja v RTP Divača izkazuje kot pravilna in ekonomsko izjemno koristna, saj smo uspeli doseči  povečanje komercialnih čezmejnih zmogljivosti na slovensko-italijanski meji za 150 MW, kar v letu 2011 pomeni 10 milijonov evrov dodatnega prihodka.
Na podlagi ocene bodočega poslovanja Aleksander Mervar ocenjuje, da vsaj do konca leta 2014 ne bo potrebno povečevati tarif za uporabo prenosnega elektroenergetskega omrežja.
Minulo leto bo ostalo v ELES-u zaznamovano tudi po izdelavi in na nadzornem svetu sprejetem prvem petletnem strateškem  poslovnem načrtu družbe v njeni zgodovini. Nadalje je družba sprejela sistem upravljanja s tveganji. ELES-u v prid so bili končani vsi revizijski postopki pri Državni revizijski komisiji na ključnih investicijskih projektih družbe, kot so daljnovod 2x400 kV Beričevo-Krško, daljnovod 2x110 kV Beričevo-Trbovlje in nov Republiški center vodenja v Beričevim. Vse tri naložbe so v polnem teku.
Čimprej je treba poiskati ustrezno rešitev za TALUM

Eden redkih neuresničenih ciljev iz leta 2011 je rešitev problematike  gospodarske družbe TALUM, d.d., ki je v 80-odstotni lasti ELES-a, kar je  posebnost v svetovnem merilu. Podobni veliki porabniki električne energije so po navadi v lasti proizvajalcev električne energije in ne sistemskih operaterjev. Vodstvo ELES-a si je od jeseni leta 2010 prizadevalo, da se za TALUM najde, tudi preko spremembe lastništva, dolgoročna rešitev glede zagotavljanja električne energije iz domačih proizvodnih virov po cenah, po katerih kupuje električno energijo njegova konkurenca v EU. Posebej intenzivna so bila prizadevanja ELES-a v zadnjem četrtletju lanskega leta in začetku letošnjega. »Pričakujemo, da bo nova vlada v okviru panožnih strategij prednostno obravnavala situacijo v družbi TALUM , kljub temu, da se je za leto 2012 našla začasna rešitev glede dobave električne energije,« je še dejal namestnik direktorja Aleksander Mervar.(kkš)

Brane Janjič
O avtorju