Energetika

Začela veljati prenovljena direktiva o industrijskih emisijah

Z bolj zaostrenimi pogoji glede industrijskih emisij naj bi do leta 2050 emisije iz velikih industrijskih obratov ter velikih prašičjih in perutninskih farm zmanjšali za 40 odstotkov glede na leto 2020. Direktiva prvič priznava tudi pravico ljudi, da zahtevajo odškodnino za škodo, povzročeno njihovemu zdravju zaradi nezakonitega onesnaževanja.

Začela veljati prenovljena direktiva o industrijskih emisijah

S prenovljeno direktivo o industrijskih emisijah se posodablja način za izdajo dovoljenja  obratom, ki so glavni vir onesnaževanja po vsej EU. V skladu s ciljem ničelnega onesnaževanja iz evropskega zelenega dogovora je cilj nove direktive o industrijskih emisijah in emisijah iz živinoreje zmanjšati izpuste v zrak, vodo in tla iz velikih industrijskih obratov ter največjih prašičjih in perutninskih farm., in sicer naj bi se te do leta 2050 zmanjšale za najmanj 40 odstotkov glede na leto 2020. Posodobljena zakonodaja naj bi tudi pomagala usmerjati industrijske naložbe, potrebne za prehod Evrope na čistejše, ogljično nevtralno, bolj krožno in konkurenčno gospodarstvo.  
Kot poudarjajo v Bruslju, bodo posodobljena pravila poostrila mejne vrednosti emisij, določila elektronsko izdajanje dovoljenj, zmanjšala upravne stroške in zaostrila pogoje za odobritev odstopanj. Uvedli bodo tudi bolj odvračilne kazni (najhujše kršitve se lahko kaznujejo z globami v višini najmanj 3 odstotke letnega prometa pravne osebe v EU) in več pooblastil pristojnim organom, po katerih bodo lahko začasno ustavili obratovanje neskladnih obratov. K čistejšemu ozračju naj bi prispevala tudi vključitev področja rudarjenja kovin in proizvodnje baterij, v direktivo pa je zajet tudi večji delež intenzivnih prašičerejskih in perutninskih kmetij, kar je ključnega pomena za zmanjšanje onesnaževanja z dušikom. Nova pravila vključujejo tudi sprejetje najboljših razpoložljivih tehnologij za odlagališča odpadkov, obravnavajo pa tudi kemično onesnaževanje, s čimer  naj bi zagotovili, da se bodo v industrijskih procesih uporabljale manj strupene alternative nevarnim snovem. Nova direktiva prvič priznava tudi pravico ljudi, da zahtevajo odškodnino za škodo, povzročeno njihovemu zdravju zaradi nezakonitega onesnaževanja.

Ustanovljen bo tudi nov  inovacijski center za industrijsko preobrazbo in emisije (INCITE), ki ga upravlja Skupno raziskovalno središče Komisije, in bo zbiral informacije o inovativnih rešitvah za preprečevanje in nadzor onesnaževanja ter novih tehnologijah. V skladu z uredbo o vzpostavitvi posebnega portala za industrijske emisije pa naj bi ta v prihodnje zagotavljal lažji dostop do okoljskih podatkov in s tem državljanom EU omogočil vpogled v dovoljenja, izdana v EU, in onesnaževalne dejavnosti v njihovi neposredni okolici.
Države članice imajo za prenos revidirane direktive o industrijskih emisijah, ki zagotavlja okoljske norme za približno 75.000 velikih industrijskih obratov in živinorejskih kmetij v EU. v nacionalne zakonodaje na voljo 22 mesecev.

Brane Janjič
O avtorju