S 1. marcem nove označbe o energijski učinkovitosti dobivajo prvi izdelki.
Evropska komisija je pred dvema letoma sprejela nove označbe o energijski učinkovitosti izdelkov.
Energijska nalepka zagotavlja jasen in preprost prikaz energetske učinkovitosti izdelka na mestu nakupa. Potrošnikom pomaga primerjati izdelke, varčevati z energijo in s tem prihraniti denar za račune za energijo v gospodinjstvu. Z odločitvijo za energijsko učinkovitejše izdelke pa prispevajo tudi k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov po vsej EU. Energijsko označevanje je od uvedbe pred več 25 leti potrošnikom pomagalo pri sprejemanju premišljenih odločitev in spodbudilo razvoj novih energijsko učinkovitih izdelkov. Ker je sistem označevanja razredov od A+++ do G za potrošnike postal preveč zapleten, se je Evropska komisija odločila, da poenostavi sistem označevanja, s čimer naj bi kupcem olajšali odločitev pri nakupu pomivalnih, pralnih in sušilnih strojev, hladilnikov, svetil in televizorjev.
Razredi od A+++ do G bodo tako po novem razvrščeni od A do G. Trenutni izdelek razreda A+++ bo lahko, na primer po novem v razredu B, a to ne pomeni, da je naprava nenadoma postala manj energijsko učinkovita, temveč le to, da je izdelek ocenjen po novi lestvici. V najvišjih razredih bo tako več prostora za nove energijsko učinkovite izdelke. Skupaj z zahtevami za okoljsko primerno zasnovo je bila energijska nalepka EU ključni dosežek EU, ki je bila delno tudi žrtev lastnega uspeha. Ker se energijska učinkovitost izdelkov stalno izboljšuje, je vedno več izdelkov razvrščenih v najvišje razrede, najnižji razredi pa so praktično prazni. Ker je razlika med A ++ in A +++ za potrošnike manj očitna, so raziskave pokazale, da je navadna lestvica od A do G bolj verjetno usmerila potrošnike k izbiri učinkovitih izdelkov, zato je čas za uvedbo novih energijskih oznak v EU.
S 1. marcem nove energijske nalepke najprej dobivajo hladilniki, pomivalni stroji, pralni stroji in televizorji. Trgovci bodo imeli na voljo 14 delovnih dni, da zamenjajo staro energijsko nalepko z novo na vseh naštetih izdelkih v trgovinah in spletnih trgovinah. S 1. septembrom bodo nove energijske oznake dobili svetlobni viri, na primer žarnice, vse druge skupine izdelkov pa bodo novo energijsko oznako prejele najkasneje do leta 2030.
Da bi zagotovila nemoten prehod s starih nalepk na nove, je Evropska komisija kot pomoč potrošnikom proizvajalcem in trgovcem razvila informacijska orodja, kot je evropski register izdelkov. Gre za spletno bazo podatkov, ki s skeniranjem QR kode na izdelku potrošnikom omogoča neposreden dostop do podrobnejših informacij o posameznih izdelkih.