Združenje evropskih sistemskih operaterjev ENTSO-E je potrdilo, da se s 1. decembrom lahko povečajo zmogljivosti izvoza električne energije v Ukrajino in Moldavijo, in sicer s sedanjih 1.700 na 2.100 MW.
Omenjeni ukrep sodi med prizadevanja EU za energetsko pomoč omenjenima državama v pripravah na prihajajočo zimo. Operaterji prenosnih sistemov celinske Evrope so na podlagi skupne ocene razmer v evropskem elektroenergetskem sistemu sporočili, da se možnost povečanje izvoza električne energije v Ukrajino in Moldavijo lahko sprejme v predlaganih količinah, pri čemer bosta tudi po 1. decembru še vedno zagotovljena stabilnost in obratovalna varnost evropskega elektroenergetskega omrežja. Povečana zmogljivost izvoza bo veljala do marca prihodnje leto, nato pa bodo evropski sistemski operaterji mesečno znova ocenjevali potencialne omejitve komercialnih zmogljivosti med EU ter Ukrajino in Moldavijo.
Po ruski vojaški agresiji na Ukrajino so bila električna omrežja Ukrajine in Moldavije, ki so bila dotlej vpeta v ruski elektroenergetski sistem, 16. marca 2022 uspešno sinhronizirana s celinskim evropskim sinhronim območjem, kar je omogočilo izvoz električne energije iz EU v Ukrajino in Moldavijo ter pomoč Ukrajini, da je lahko ohranila stabilnost svojega elektroenergetskega sistema kljub težavnim okoliščinam. EU tudi sicer že ves čas od začetka vojne pomaga Ukrajini tudi na energetskem področju in si dejavno prizadeva, da bi lahko Ukrajina kljub vojni ohranila stabilno oskrbo z električno energijo in plinom, in sicer tako z zagotavljanjem finančnih sredstev ter tudi dobavo nujno potrebne nadomestne elektroenergetske opreme. Energetska skupnost je ob podpori Evropske komisije ustanovila tudi poseben sklad za podporo energetskemu sektorju v Ukrajini, ki je doslej zbral 629 milijonov evrov in postal glavni svetovni kanal za finančno podporo ukrajinskemu energetskemu sektorju.