Energetika

ZENS: Plačamo odvoz in sežig, energijo pa imajo tujci!

V združenju ZENS opozarjajo, da energetska izraba termično uporabnih odpadkov v Sloveniji ostaja neizkoriščena.
ZENS: Plačamo odvoz in sežig, energijo pa imajo tujci!

Po besedah Boža Dukića iz Združenja za energetsko neodvisnost Slovenije (ZENS) so pred dnevi mag. Tanji Bogataj, državni sekretarki na Ministrstvu za okolje in prostor, predlagali, da bi se dogovorili za delovno srečanje, na katerem bi se pogovorili o možnostih za večjo proizvodnjo potrebne energije iz domačih energetskih virov.  

Zakaj ne izkoristimo lokacije TET2?  

Glede energetske izrabe termično uporabnih odpadkov Dukić poudarja, da plačamo odvoz in sežig, energijo pa imajo tujci. »Kaj ni lokacija TET2 primerna vsaj za sežig blata iz čistilnih naprav? To lokacijo, kjer smo opustili proizvodnjo in kjer obstaja že vsa zgrajena infrastruktura, bi lahko izkoristili za multiplikativne učinke takega procesa. Takšno usmeritev je pred leti predlagal že Aleksander Mervar, pa so ga na občini Trbovlje zavrnili.«

Številka mHE skoraj ista že od leta 1935  

V združenju ZENS opozarjajo tudi, da je leta 1935 na območju Slovenije delovalo 535 malih hidroelektrarn, skoraj isto število pa jih deluje še danes. »Veliko število investitorjev obupuje nad počasnim delom Agencije za okolje, katera bolj deluje kot zaviralni moment, kot pa napredno razmišljujoča institucija. Razpolagamo s podatkom, da je bila zavrnjena občina, katera je želela urediti investicijo 9-ih takšnih projektov na svojem območju,« opozarja Dukić.  

Zamiranje ENSVET-a, dolgotrajno »rojevanje« uredbe …   

Poleg tega Dukić omenja, da je vprašljivo tudi delovanje EKO sklada in organizacije ENSVET, katera dejansko zamira, namesto, da bi bila nosilec razvoja energetske neodvisnosti. Po njegovem je nerazumljivo tudi, da Ministrstvo za infrastrukturo že skoraj eno leto »rojeva« Uredbo o neto meritvah.  

Kako do denarja za investicije v URE in OVE?  

»Večkrat se je že pojavila informacija, da letno potrošimo približno 2,7 milijarde evrov za nabavo fosilnih energentov. In če bi sprožili aktivnosti za povečanje rabe domačih energetskih virov, bi lahko vsako leto ostalo več denarja za investicije v učinkovito rabo energije (URE) in obnovljive vire energije (OVE). In to je pot v energetsko neodvisnost!« poudarja Dukić. (mj)