Združenje za energetsko neodvisnost (ZENS) je župane ponovno pozvalo, naj v občinah opustijo rabo fosilnih goriv in odločneje preidejo na rabo obnovljivih virov energije.
Združenje za energetsko neodvisnost Slovenije že dalj časa opozarja, da bomo morali v Sloveniji opustiti rabo fosilnih energentov in preiti na rabo obnovljivih virov energije (OVE), da bi zmanjšali toplogredne emisije in s tem vpliv na podnebne spremembe. Sredi avgusta so v dopisu županom slovenskih občin zapisali: »Kot župani nesporno upravljate z najmanj 2000 objekti na vašem območju, katere je potrebno pozimi ogrevati in poleti tudi hladiti. Za začetek vam predlagamo, da izdelate seznam objektov v vašem upravljanju in poleg zapišete še vrsto energetskega vira. Vaše računovodstvo naj vam izdela stroškovnik za porabljene energente in tako boste dobili spisek prvih objektov, pri katerih je treba obvezno nadomestiti fosilne energente z obnovljivimi energetskimi viri. V vašo vednost lahko zapišemo, da imamo v Sloveniji že nekaj šol in vrtcev, v katerih so omenjeno zamenjavo že izvedli in so z njo zadovoljni.«
Predlog za izvedbo po načelu javno-zasebnega partnerstva
Za izvedbo predlaganih projektov je ZENS županom predlagal tudi izvedbo po načelu javno-zasebnega partnerstva, kar pomeni, da zasebni partner pripravi vso potrebno projektno dokumentacijo in poskrbi tudi za izvedbo. Po besedah ZENS-a občina po sklenjeni pogodbi o partnerstvu plačuje zasebnemu partnerstvu letno anuiteto od celotnega poplačila (največ 10 let); občina dejansko plačuje iz ustvarjenih prihrankov, saj ne bo imela več izdatkov za fosilne energente. Pri tem pa v občinah tudi ne bi smeli prezreti možnosti za postavitev fotovoltaičnih elektrarn na njihovih strehah, kar prav tako sodi v sklop javno-zasebnega partnerstva.
S katero strojno opremo bi lahko nadomestili »fosilno« opremo?
»Na prvem mestu so zagotovo toplotne črpalke (voda- voda in zemlja-voda), ker zahtevajo najmanj servisiranja in vzdrževalnih del, na obali pa priporočamo tudi zrak-voda. Potem ostane še raba biomase z vsem potrebnim spremljajočim delom in stroški, kjer je možnost priklopa na daljinsko ogrevanje ob predpogoju, da se energija pridobiva iz obnovljivih energetskih virov. Pri teh opravilih ZENS nudi pripravo potrebne dokumentacije za sprejem vaše prve odločitve, pripravo potrebne dokumentacije za pridobitev upravnih dovoljenj in za izdelavo finančne konstrukcije celotnega projekta ter tudi vodenje nadzora nad izvedbo,« je ZENS še zapisal v pismu županom, ki sta ga podpisala direktor tega združenja Andrej Resman in poslovni tajnik Božo Dukić.
Kaj o pozivu ZENS k nadomeščanju fosilnih goriv menijo na MzI?
Kot poudarja mag. Hinko Šolinc, direktor Direktorata za energijo na Ministrstvu za infrastrukturo, se je Slovenija zavezala, da bo prispevala svoj delež k doseganju ciljev EU za povečanje energetske učinkovitosti in deleža obnovljivih virov energije v rabi bruto končne energije ter za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov. Prav obstoječi stavbni fond v Sloveniji predstavlja sektor z največjim potencialom za doseganje prihrankov energije in rabe obnovljivih virov energije.
Na Direktoratu za energijo se strinjajo s predlogom ZENS, da je potrebno zamenjati fosilna goriva z drugimi viri na obnovljive vire energije. Vendar se po besedah mag. Šolinca ne bi smeli opredeliti samo za eno tehnologijo za povečanje rabe obnovljivih virov energije, ampak spodbujajo tudi ostale tehnologije, na primer daljinsko ogrevanje na obnovljive vire energije, kjer je bilo uspešno izvedenih že veliko projektov.
Kakšno stališče je glede omenjenega poziva zavzel Eko sklad?
Po besedah direktorice mag. Mojce Vendramin Eko sklad podpira pobude ZENS-a za nadomeščanje uporabe fosilnih energentov z obnovljivimi viri energije v stavbah javnega sektorja, kar nedvomno sodi med ukrepe energetske obnove oziroma ukrepe povečanja obnovljivih virov, učinkovitejše rabe energije in blaženja podnebnih sprememb. Za podporo teh projektov so na Eko skladu na voljo tudi spodbude, ki pa so na voljo le za občine oziroma stavbe v lasti občin, ne pa več za neposredne porabnike državnega proračuna (ministrstva) oziroma stavbe v lasti RS. Več o spodbudah Eko sklada na: www.ekosklad.si.
Kaj ZENS predlaga vladi za povečanje rabe obnovljivih virov?
Kot izpostavljajo v vodstvu združenja, imamo v Sloveniji več kot tisoč osnovnošolskih objektov s podružnicami in verjetno podobno število vrtcev, ki se večinoma ogrevajo s kurilnim oljem ali enim od obeh vrst plinov. »Vlada RS naj preprosto prepove ogrevanje teh objektov s fosilnimi energenti in naloži nadomeščanje strojne opreme s toplotnimi črpalkami voda-voda ali zemlja-voda. Z ustreznim zavezujočim aktom naj naloži lastnikom/upravljavcem navedenih objektov obvezno zamenjavo strojne opreme. Pri tem projektu pa morajo sodelovati MzI, MOP, MGRT in šolsko ministrstvo, ki ima na voljo potrebne evidence. V ta namen je nekaj sredstev že zagotovljenih v Podnebnem skladu in Ekološkem skladu, upravljavci pa se bodo, hote ali nehote, naučili uporabe tudi javno-zasebnega partnerstva. K temu znesku je treba prišteti najmanj še predvideni znesek za plačilo kazni,« predlaga ZENS.
Z ustvarjenimi prihranki naj bi v celoti pokrili izvedeno naložbo
V ZENS-u so dodatno omenili, da vso predvideno strojno opremo izdelujejo slovenski proizvajalci, prav tako imamo tudi slovenske izvajalce-inštalaterje; preprosto povedano, vse to znamo in tudi zmoremo. Pri tem so poudarili, da se bodo lastnikom objektov z že zamenjano opremo bistveno zmanjšali letni obratovalni stroški. Z ustvarjenimi prihranki lahko v celoti pokrijejo izvedeno naložbo. Po oceni ZENS-a naj bi letni prihranki glede na podatke o dosedanji rabi znašali v višini od 50 do 60 odstotkov. K temu so še dodali, da je bil prvi takšen projekt izveden že leta 2004 v Hruševju pri Postojni in še vedno uspešno obratuje.