ZSFI je včeraj na ustavno sodišče vložil pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti novele uredbe o podporah električni energiji, proizvedeni iz OVE.
Spomnimo, da je vlada 29. novembra potrdila spremembe uredbe o podpori električni energiji, proizvedeni iz OVE, s čimer je s 1. decembrom bistveno znižala višine podpor iz novih sončnih elektrarn. Glavni razlog vlade za ta korak so vse nižje cene fotovoltaične tehnologije, s čimer se investicija investitorju povrne prej, kot naj bi to omogočala podpora. Prav tako pa je bilo že v prvi polovici leta postavljenih toliko novih proizvodnih naprav, kot v celotnem lanskem letu.
Kot so v Združenju slovenske fotovoltaične industrije (ZSFI) zapisali v sporočilu za javnost, je podzakonski predpis v nasprotju z zakonom in ustavo, saj posega v pričakovane pravice pobudnikov in arbitrarno znižuje podporo zgolj fotovoltaičnim proizvodnim napravam. Prav tako predlog spremembe uredbe ni bil predhodno objavljen, zaradi česar se s predlogom ni mogla pravočasno seznaniti niti strokovna niti splošna javnost. Veliko investitorjev in izvajalcev je pri sprejemanju odločitev investiranja v sončne elektrarne upoštevalo veljavno zakonodajo. Sprejeta sprememba uredbe pa je neposredno posegla v projekte, ki so v teku, in tako posegla v pravni položaj in pričakovane pravice vseh udeležencev projektov postavitve sončne elektrarne, so zapisali.
Kot pojasnjujejo, se večina investicij v sončne elektrarne financira s krediti poslovnih bank, ki so zavarovani s premoženjem investitorjev. Nova uredba je vsem sončnim elektrarnam, ki so v teku postavitve in do 1. decembra še niso bile priklopljene na omrežje, drastično spremenila ekonomiko projekta. Predvideni prihodki sončnih elektrarn bodo tako veliko nižji, kakor so bili zagotovljeni ob najemanju kredita za njihovo postavitev.
S tem, ko vlada ni omogočila sodelovanja javnosti pri pripravi uredbe in ni določila odloženega začetka veljavnosti predpisa ter ni obrazložila ukrepa znižanja podpor, je s sprejemom uredbe okrnila ustavno zavarovane pravice ter povzročila izredno negativne oziroma težko popravljive škodljive posledice, so še zapisali v ZSFI. (pb)