Energetika

Čas je, da se vrnemo k soncu!

Ena od možnosti za pripravo Energetskega koncepta Slovenije je tudi sonaravni energetski koncept, ki ga zagovarja prof. dr. Peter Novak.  
Čas je, da se vrnemo k soncu!

V zvezi z Energetskim konceptom Slovenije (EKS) prof. dr. Peter Novak s Fakultete za tehnologije in sisteme Novo mesto omenja vrsto ključnih ugotovitev, usmeritev, pogojev, itn., ki jih je januarja predstavil na prvi javni razpravi o EKS v dvorani državnega zbora RS.  

»Na razpolago imamo vse tehnologije za povratek k soncu. Kapital pri tem ni omejitev, omejitev je v naših glavah, v pogumu in spoznanju, da smo lahko boljši in naprednejši od drugih, tudi v industriji Slovenije in EU,« ugotavlja prof. dr. Novak.  

Ključne ugotovitve glede priprave EKS  

Analize kažejo, da se razvoj v svetu v zadnjih 40 letih ni spremenil od napovedi v scenariju BAU v knjigi Rimskega kluba Meje rasti iz leta 1972, kar vodi svet v naslednjih desetletjih v kolaps (predvsem  zahodne družbe) zaradi okoljskih težav. 

Potrebna energija za dostojno in kakovostno urejanje vseh aktivnosti v neki družbi je med 2 in 3 toe/prebivalca na leto.  

Emisije TGP so v letu 2012 sestavljene iz 65 % emisij iz uporabe fosilnih goriv in 35% ostalih antropogenih in naravnih virov. Torej tudi 100% opustitev fosilnih goriv ne omogoča planirano 80% znižanje emisij. Zato je potrebno združevati aktivnosti na področju pridobivanja hrane in v energetiki ter skupaj doseči ustrezno znižanje.  

Pridelovanje hrane je oskrba prebivalstva z energijo, zato jo moramo vključiti v Energetski koncept Slovenije.  

Demografske napovedi za Slovenijo kažejo, da bo leta 2050 kar 50% manj delovno sposobnega prebivalstva. Zato bo potrebno v EKS predvideti potrebno povečanje rabe energije v industriji, saj jo bomo morali v veliki meri robotizirati.  

Študije EU kažejo, da sodi Slovenija po energijski intenzivnosti med dve najbolj učinkoviti državi v EU (lux.si), kljub temu, da cena energije ni najvišja.  

Subvencije v svetu za fosilna goriva za več kot trikrat presegajo subvencije za OVE, zato je nemogoče govoriti o realnih tržnih cenah goriv.  

Na osnovi omenjenih  ključnih ugotovitev in sprejetih usmeritev v EU ter razvoja v svetu, predlagamo, pravi prof. dr. Novak, da Slovenija oblikuje EKS do leta 2050, ki bo slonel na OVE in eventualno na novi jedrski tehnologiji na osnovi reaktorjev na torij z nevtronskim vzbujanjem. Sedanja jedrska tehnologija ne pride v poštev.  

EKS naj zadosti šestim pogojem!  

Nov Energetski koncept Slovenije mora po besedah prof. dr. Novaka zadostiti naslednjim šestim pogojem: vir energije mora biti neomejen in razpoložljiv povsod na planetu Zemlja; nosilci energije pri pretvarjanju ne smejo povzročati emisij TGP; energija mora biti na razpolago v vsakem času in v vseh potrebnih oblikah nosilcev (trdi, tekoči, plinasti ter kot elektrika); nov energetski sistem mora uporabljati obstoječo infrastrukturo z majhnimi dopolnitvami; v prehodnem obdobju morata brez motenj paralelno delovati oba sistema; sonaravni sistem mora biti konkurenčen ob vključevanju vseh »eksternih« (nepriznanih) stroškov, ki jih povzročajo fosilna goriva v okolju, v njihovo ceno.  

Primer takega sistema je sonaravni energetski sistem na osnovi OVE in planetarne energije s tremi osnovnimi nosilci energije: elektrika iz OVE,  metan in metanol, v prehodnem obdobju pa tudi etanol ali dimetileter. Za sintezo metana in metanola se uporabljata odpadna biomasa, ki bi sicer razpadla v naravi, z dodatkom vodika iz disociacije vode (električno, kemično itd). Torej energetski sistem s kroženjem ogljika, ne nizkoogljična družba.  

Predlagani sistem ustreza vsem šestim omenjenim zahtevam in je po dosedanjih snovnih bilancah v Sloveniji tudi v celoti uresničljiv.  

Sistem zagotavlja varno in zanesljivo (z akumulacijami) oskrbo (dokler bo sonce sijalo), nima emisij TGP, uporablja obstoječo infrastrukturo in znane tehnologije, zagotavlja v 35-ih letih postopno obnovo celotne energetike in vsaj 10.000 novih delovnih mest letno, zagotavlja energijsko neodvisnost in cenovno stabilnost energije. Sloveniji omogoča osvajanje novih tehnologij primernih za izvoz.

Potrebna izgradnja HE in FE ter vgradnja TČ  

Za prehodno obdobje do leta 2030 sta pomembni predvsem dve usmeritvi, prva: hitra izgradnja hidroelektrarn (delnice ali obveznice prebivalstva kot osnova za financiranje) in individualna gradnja fotonapetostnih elektrarn z neto obračunom ter druga: intenzivna vgradnja toplotnih črpalk v vseh objektih, ki so manj primerna za toplotno obnovo (stari objekti, zaščitene fasade, središča mest), ki bodo uporabljale praviloma samo elektriko iz OVE. S tem v široki rabi takoj zmanjšamo rabo fosilnih goriv za najmanj 75% do 100%. To je ekonomsko in okoljsko najcenejši način zmanjšanje emisij TGP. Imamo domačo proizvodnjo za vse naprave.  

Potrebno je tudi takoj ustaviti rabo biomase v individualnih kuriščih (razen v primeru izjemne energijske revščine), saj s tem povečujemo onesnaževanje zraka namesto s CO2 s katrani, CO in PM 10 do PM 2,5, kar je zdravstveno neprimerno bolj škodljivo od vseh vetrnic.  

Se bo vizija prof. dr. Novaka uresničila?

Poleg povedanega je prof. dr. Novak takole sklenil svoje misli: »Če kdo pozna bolj učinkovito družbeno rešitev za Energetski koncept Slovenije, naj jo predlaga. To je v glavnem vse, detajli za zdaj niso pomembni, ker so rešljivi, ko se postavijo končni cilji. Pa še to: Leta 1974 sem prvič predlagal na komiteju za energetiko SRS, da ustavimo razvoj jedrske energije in izvedemo prehod na sončno energijo. Sedaj, po 40 letih, nisem pričakoval, da bom doživel tak konsenz za usmeritev v sonaravno energetiko na nivoju vlade in strokovne javnosti. Če bomo čez 40 let res živeli v sistemu z obnovljivimi viri energije, potem bo moja vizija vendarle postala resnica.« 

Miro Jakomin