Energetika

Decembra prihaja druga dražba za obnovljivi vodik

Sklad za inovacije še naprej podpira proizvodnjo vodika iz obnovljivih virov kot del evropske vodikove banke.

Decembra prihaja druga dražba za obnovljivi vodik

Evropska komisija je objavila končne pogoje in določila za svojo drugo dražbo za proizvodnjo obnovljivega vodika prek Sklada za inovacije. Ta dražba, ki je ključni steber evropske vodikove banke, zagotavlja finančno podporo proizvajalcem vodika, kategoriziranega kot obnovljivo gorivo nebiološkega izvora.

Dražba se bo začela 3. decembra, na voljo pa bo do 1,2 milijarde evrov podpore proizvajalcem obnovljivega vodika v Evropskem gospodarskem prostoru. Na podlagi uspeha lanskoletne pilotne dražbe bo druga dražba dodatno prispevala k oblikovanju evropskega trga za obnovljivi vodik z zmanjšanjem tveganja naložb z javno podporo.
Uspešni dražitelji na letošnji dražbi bodo prejeli fiksno premijo v evrih na kilogram proizvedenega obnovljivega vodika v največ desetih letih delovanja. Podpora sklada za inovacije bo premostila vrzel med proizvodnimi stroški in ceno, ki so jo kupci pripravljeni plačati za obnovljivi vodik.
Pogoji in določila za drugo dražbo vključujejo nove zahteve glede odpornosti, ki temeljijo na izkušnjah pilotne dražbe in omogočajo prispevek sredstev EU k ciljem zakona o ničelni neto industriji. Projekti se bodo ocenjevali po novem merilu - doseganje zanesljivosti oskrbe z osnovnimi dobrinami in prispevek k vodilnemu položaju in konkurenčnosti v industriji v Evropi. Evropska komisija bo tudi zagotovila podporo varnim proizvodnim procesom v Evropi z ustreznimi zahtevami glede varnosti in kibernetske varnosti.
Druge ključne značilnosti objavljenih določil in pogojev za drugo dražbo vključujejo: zahteve za višjo stopnjo zrelosti za prijavo, spremenjeno zgornjo mejo cen ter namenski proračun v višini 200 milijonov evrov za projekte, ki s proizvedeni vodik dobavljajo odjemalcem v pomorskem sektorju.

Sklad za inovacije je eden največjih svetovnih programov financiranja za komercializacijo in uvajanje neto ničelnih in inovativnih tehnologij. Financira se s prihodki od dražbe pravic iz sistema EU ETS, njegov namen pa je pomagati podjetjem pri vlaganju v čisto energijo in uvesti na trg pripravljene tehnologije za razogljičenje evropske industrije ob hkratnem spodbujanju konkurenčnosti. Sklad za inovacije je tudi eno ključnih orodij zelenega sporazuma.
Marca 2023 je Evropska komisija predstavila nov načrt za spodbujanje in podporo naložbam v proizvodnjo vodika iz obnovljivih virov prek evropske vodikove banke. Poleg pomoči Skladu za inovacije pri podpori razvoja domačega trga obnovljivega vodika želi banka premostiti naložbeno vrzel za EU, da bi dosegla svoje ambiciozne cilje REPowerEU. 
Dražbe dopolnjujejo portfelj podpornih mehanizmov Sklada za inovacije, ki vključuje nepovratna sredstva, pomoč pri razvoju projektov in druge finančne instrumente. Izboljšuje preglednost informacij in transparentnost cen, hkrati pa zmanjšuje administrativno breme prosilcev.

Polona Bahun
O avtorju