Energetika

Dravske elektrarne za odprt dialog z lokalnimi skupnostmi

V okviru sejma AGRA potekal tudi posvet o pripravi državnega prostorskega načrta za prvo HE na Muri.
Dravske elektrarne za odprt dialog z lokalnimi skupnostmi
Predstavniki Dravskih elektrarn Maribor in Pomurskega razvojnega inštituta Murska Sobota so za obiskovalce sejma AGRA, ki te dni poteka v Gornji Radgoni, tudi letos pripravili promocijsko predstavitev in nagradno igro, ki poteka pod sloganom »Energiziraj se!« (»Si že našel svoj vir energije?«). Z njo želijo spomniti, kako pomembna je vloga in odgovornost slehernega posameznika v procesu pridobivanja električne energije, kot tudi njene varčne uporabe.
Sicer pa so Dravčani nastop na sejmu med drugim izrabili tudi za to, da skupaj s člani strateškega sveta Pomurskega razvojnega inštituta, pomurskimi poslanci ter župani občin ob reki Muri spregovorijo o aktualnih vprašanjih povezanih s pobudo za pripravo državnega prostorskega načrta za HE Hrastje Mota, ki jo koordinira Ministrstvo za infrastrukturo in prostor. V tem procesu so namreč še posebej aktivni predstavniki Radencev, Murske Sobote, Tišine in Križevcev, torej tistih občin, ki jih pobuda obravnava kot vplivno območje potencialnega projekta izgradnje HE Hrastje Mota. Strokovne službe teh občin so sicer lastne smernice že poslale na ministrstvo, srečujejo pa se tudi že posebne delovne skupine, ki obravnavajo omenjeno problematiko.
Udeleženci tokratnega srečanja so se strinjali, da bodo potrebna vedno bolj intenzivna in kompleksna srečanja, saj se bodo preko začetnih splošnih izhodišč v sklepni fazi priprave državnega prostorskega načrta obravnave skrčile na posamezne teme, ki bodo od vseh strani zahtevale konkretne rešitve. Udeleženci današnjega posveta so se strinjali, da so takšna srečanja nujna in zelo dobrodošla, saj se na ta način s projektom gradnje HE seznanjajo tudi občine, ki niso neposredno v vplivnem območju. Na ta način pa je po njihovem mnenju tudi lažje ocenjevati trajnostni vidik projekta za celotno Pomurje. Navzočnost poslancev pa je pomembna predvsem zato, da je z mnenji lokalnega okolja podrobneje seznanjena tudi država.
»Čeprav vse postopke koordinira Ministrstvo za infrastrukturo in prostor, želimo v Dravskih elektrarnah Maribor lokalnim skupnostim z našim aktivnim sodelovanjem dokazati, da smo resen in odgovoren investitor. Zato želimo v vseh fazah procesa, tudi sedanji, ko se projekt izgradnje omenjene elektrarne še proučuje, z vsemi deležniki ob Muri vzpostaviti trajen in tvoren dialog,« je ob tej priložnosti poudaril mag. Viljem Pozeb, direktor Dravskih elektrarn Maribor.
»Vesel sem, da so srečanja pogosta. Izmenjava mnenj se stopnjuje in ne zastaja. Na ta način lahko dosledno izpolnjujemo svoje poslanstvo, ki se kaže skozi odprto sodelovanje med investitorjem in lokalnimi skupnostmi Pomurja. Res intenziven dialog, ki poteka v zadnjem času, kaže na to, da smo v svojem poslanstvu dosledni in uspešni,« pa je delo Pomurskega razvojnega inštituta ocenil njegov direktor dr. Darko Anželj.(bj)
Brane Janjič
O avtorju