Včerajšnjo okroglo mizo z naslovom »Kako do varne in zanesljive oskrbe z elektriko za slovenska gospodinjstva in gospodarstvo«, je v Štihovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani uspešno pripravil, pa tudi izvedel Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije (SDE).
Gre za prvo strokovno razpravo o nastajajočem Energetskem konceptu Slovenije (EKS), odkar je vlada pred kratkim objavila gradivo o tem pomembnem strateškem dokumentu. Tej razpravi bodo v prihodnje sledile številne druge na različnih nivojih, tudi po posameznih regijah, kot je napovedano.
Na zanimivem strokovnem srečanju, ki ga je vodil Valter Vodopivec iz SDE, so sodelovali državni sekretar na MZI mag. Klemen Potisek, direktor Energetske zbornice Slovenije Anton Colarič, predsednik Slovenskega nacionalnega komiteja Svetovnega energetskega sveta (WEC) dr. Franc Žlahtič, predsednik slovenske sekcije Eurelectric dr. Ivan Šmon, predsednik Slovenskega združenja elektroenergetikov CIGRÉ-CIRED mag. Marko Hrast in drugi razpravljavci.
SDE: Nujno ločeno ministrstvo za energetiko!
Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije, ki ga vodi Branko Sevčnikar, je na strokovnem posvetu predstavil težave, dileme in perspektive razvoja slovenskega elektrogospodarstva.
Po besedah predsednika SDE Slovenije Branka Sevčnikarja je strokovni posvet izhodišče za oblikovanje programske platforme, s katero bo SDE Slovenije sodeloval v javni razpravi o Energetskem konceptu Slovenije, ki ga je pripravila Vlada RS. Sindikat od Vlade RS upravičeno pričakuje, da se resno in strateško loti urejanja razmer in razvoja slovenske energetike.
Ob tem je Sevčnikar omenil izhodišča in zahteve, ki jih SDE Slovenije predlaga v javni razpravi o Energetskem konceptu Slovenije. V sindikatu so prepričani, da je zaradi strateškega pomena energetike za suverenost države ter zaradi nakopičenih težav in izzivov v prihodnjem mandatu nujno oblikovanje ločenega ministrstva za energetiko.
Pomembnejši poudarki z razprave na okrogli mizi
Anton Colarič (Energetska zbornica Slovenije) je povedal, da se EZS aktivno vključuje v nadaljnjo razpravo o Energetskem konceptu Slovenije. Nekateri člani so že pripravili pripombe na nastajajoči dokument, drugi jih še bodo. Vsi pa so zainteresirani za pripravo takšnega EKS, ki bo dejansko usmeril slovensko energetiko v prihodnost.
Dr. Franc Žlahtič (WEC) je menil, da obstoječe stanje v slovenski energetiki kljub težavam in izzivom ni slabo, je pa treba biti dovolj realen in kritičen, da bi se izboljšalo. Čeprav je slovenska elektroenergetika preživela že vrsto kriz, je danes po zanesljivosti oskrbe v svetovnem merilu zelo uspešna, kar je posledica dobrega načrtovanja v prejšnjih obdobjih.
Med ključnimi problemi je dr. Žlahtič omenil politiko subvencioniranja energetskih virov, ki je nehomogena, pa tudi pristopi so različni po državah. Poudaril je tudi potrebo po zamenjevanju tretjinskega deleža premoga z obnovljivimi viri energije.
Dr. Ivan Šmon (Eurelectric) je v razpravi med drugim opozoril, da v slovenski zakonodaji ni naprednih distribucijskih sistemov, opredeljeni so le cilji za pametne števce.
Mag. Marko Hrast (CIGRÉ-CIRED) je povedal, da so pripravili dva scenarija razvoja energetike. Do leta 2050 naj bi v Evropi prešli od okoli tri tisoč na šest tisoč teravatnih ur porabe.
Državni sekretar na MZI mag. Klemen Potisek je med drugim dejal, da se soočamo z nedokončano zgodbo o reorganizaciji prenosnega in distribucijskega operaterja. Po njegovem je treba zagotoviti tak energetski sistem, v katerem se bodo usklajeno razvijali vsi njegovi deli. Zaradi sodobnih trendov in izzivov bodo slovenski elektroenergetski sistem doletele nujne spremembe, katerim se ni moč izogniti. Napovedal je še, da bodo v prihodnjih dneh organizirali razprave o energetskem konceptu tudi po posameznih regijah.
Kot je v razpravi med drugim dejal direktor Elesa mag. Aleksander Mervar, je treba upoštevati, da je slovenska energetika zelo specifična. Pri tem je omenil, da nobena druga država ne zagotavlja dveh tretjin elektrike iz dveh elektrarn, pa tudi nobena ne prenaša po žicah dvakrat toliko elektrike, kot je porabi. Nadalje je omenil potrebo po obratovanju Termoelektrarne Šoštanj in poudaril, da nobena nova tehnologija ne bo proizvajala električne energije po ceni, nižji od 60 evrov za megavatno uro.
Vse opcije skrbno preverjati, ne jih že vnaprej zavračati!
Predsednik uprave Elektra Maribor mag. Boris Sovič je omenil oceno WEC, po kateri ima Slovenija 12. najboljšo energetsko oskrbo na svetu, kar je za našo majhno državo več kot dobra uvrstitev. Ocena temelji na enaki metodologiji, ki je bila uporabljena v več kot sto državah po celem svetu. Sedaj se nahajamo pred nalogo, kaj narediti za to, da bi tudi jutri in v naslednjih letih bila slovenska energetika pozicionirana tako visoko ali celo višje. Da bi to dosegli, je po mnenju mag. Soviča treba skrbno pretehtati vse razpoložljive opcije, nobene že vnaprej zavračati, ampak vsako skrbno preučiti in preveriti njeno utemeljitev, z namenom, da bi tudi v prihodnje zagotovili učinkovito energetsko oskrbo.
Zelo pomembno je tudi vprašanje stroškovne sprejemljivosti. Ne sme se zgoditi, da bi energetska oskrba povečevala energetsko revščino. Tu je dostopnost do energije ključna, kar bo dosegljivo s cenami energije, omrežnine, s premišljeno politiko države pri vseh dajatvah, davščinah iz energije. To so ključni instrumenti, s katerimi bo možno vplivati na ustrezna razmerja med energenti in na njihovo ustrezno uporabo.
Potreben prehod na okoljsko ustreznejše vire energije
Med cilji Energetskega koncepta Slovenije bi po besedah mag. Soviča morali upoštevati tudi vidike trajnostnega razvoja, podnebnih sprememb, pa tudi druge vidike, pomembne za zdravje prebivalcev. V zvezi s tem je omenil, da v Sloveniji vsako leto izgubi življenje kar 1.200 ljudi zaradi prekomernih emisij.
Glede na omenjeno bo EKS moral odgovoriti tudi na vprašanje, kako zagotoviti prehod na okoljsko ustreznejše vire energije, ki bodo bolj sprejemljivi za zdravje ljudi. Skrb za človeka mora biti v ospredju vsake države, tudi energetske strategije, ki se pripravlja.
Kot je po končani razpravi strnil vtise Valter Vodopivec (SDE), je okrogla miza pokazala, da je strokovna javnost pripravljena konstruktivno sodelovati pri nastajanju EKS kot strateškega dokumenta o energetiki, kar je vsekakor spodbudno.
SDE Slovenije upravičeno pričakuje, da bo Vlada RS sprejela ponujeno roko in naredila vse, da se tudi v prihodnje zagotovi učinkovita energetska oskrba, tako v korist slovenskih gospodinjstev kot tudi gospodarstva. Ustrezno angažiranje pri pripravi Energetskega koncepta Slovenije pa sindikat pričakuje tudi od drugih akterjev v energetskem sistemu.