Slovenska energetika se trenutno nahaja v krču in potrebuje močan razvojni zagon, so poudarili na včerajšnji razpravi na GZS.
V drugem delu strokovne razprave o različnih možnostih razvoja v Sloveniji, ki jo je na GZS pripravilo društvo Fokus, so predstavniki Zaresa, Stranke za trajnostni razvoj Slovenije, Slovenske demokratske stranke, Liberalne demokracije Slovenije, Slovenske ljudske stranke in Stranke mladih - zeleni Evrope podali tudi del njihovih pogledov na prihodnjo energetsko prihodnost Slovenije.
Kot je povedal Bogdan Biščak iz Zaresa, si želijo, da bi energetika zmanjšala odvisnost od fosilnih virov energije in šla v smeri obnovljivih virov energije. Glede TEŠ 6 je menil, da to gotovo ni tehnologija, na katero bi naša država morala staviti. Glede JEK 2 pa je stališče stranke, da bi o tem morali odločiti na referendumu.
Miha Jurančič iz TRS je poudaril, da je njihova prva točka znižanje energetske porabe. Še posebej naj bi spodbujali tiste gospodarske panoge, ki porabijo malo energije. Zelo se zavzemajo tudi za energetsko sanacijo obstoječih objektov. Nadalje je omenil možnosti za izrabo lesne biomase, ki je, kot je znano, v Sloveniji veliko bogastvo. Projekta TEŠ 6 ne podpirajo in se zavzemajo za ustavitev. Glede JEK 2 pa imajo v stranki deljena mnenja.
Žiga Turk iz SDS je na prvo mesto postavil zanesljivost energetske oskrbe. O tem, kako naprej glede TEŠ, bo morala odgovoriti stroka. V stranki menijo, da bi nadaljevali s tem projektom, vendar v takem obsegu oziroma velikosti, kot je bilo prvotno predvideno. Glede obnovljivih virov energije naj bi bolj izkoristili razpoložljive hidroenergetske potenciale na Savi in drugih rekah. V stranki pa opozarjajo tudi na potrebo po energetski sanaciji stavb.
Uroš Petohleb iz LDS je glede energetske prihodnosti Slovenije menil, da je potrebno prizadevanja preusmeriti predvsem v zagotavljanje večje energetske učinkovitosti. Na tem področju smo precej nazadovali, še zlasti v javnem sektorju. Opozoril je tudi na potrebo po obnovljivih virih energije, vendar je pri tem potrebno poiskati soglasja z ekologi, da bo umeščanje tovrstnih objektov lažje in učinkovitejše. Glede TEŠ 6 v stranki obstajajo deljena mnenja, glede JEK 2 pa še niso zavzeli končnega stališča.
Franc Bogovič iz SLS je poudaril potrebo po zmanjšanju porabe energije. V stranki veliko pozornost namenjajo še zlasti učinkoviti rabi energije. Zavzemajo se za pospešitev investicij v hidroenergetske potenciale Save. Menijo, da je nujno zgraditi odlagališče nizkih in srednje radioaktivnih odpadkov. Glede TEŠ 6 je dejal, da se zavzema za sprejetje dveh zakonov, in sicer naj bi po eni strani omejili izpuste ogljikovega dioksida iz TEŠ, po drugi pa tudi izdali poroštvo. Glede JEK 2 pa je menil, da to ne bo slovenska odločitev, pač pa bo odvisna od širšega makroekonomskega okolja, v katerega je vpeta Slovenija.
Darko Kranjc iz SMS-zeleni je poudaril, da v stranki želijo tako energetiko, ki bo temeljila na obnovljivih virih energije Še zlasti je potrebna taka energetska strategija, ki bo omogočila in spodbujala varčevanje z energijo in zmanjševanje njene porabe. Kot so že predlagali, naj bi sredstva predvidena za izgradnjo JEK 2 namensko usmerili v obnovljive vire energije in učinkovito rabo energije.
Skratka, razprava omenjenih predstavnikov strank o energetski prihodnosti Slovenije se je vrtela okoli ključne misli, da so se dosedanji energetski koncepti izčrpali, in da Slovenija potrebuje učinkovitejšo energetsko politiko, ki bo predvsem razvojna, trajnostna in okolju prijazna. (mj)