Energetika

Petrol obeležil 80-letnico obstoja

Na Brdu pri Kranju je potekala slovesnost, s katero je Petrol slovesno obeležil 80 let obstoja. V tem obdobju je družba iz trgovca z naftnim derivati prerasla v celovitega energetskega ponudnika v regiji. Ob tej priložnosti so v parku Tivoli na ogled postavili tudi fotografsko razstavo, ki prikazuje ključne mejnike razvoja podjetja.

Petrol obeležil 80-letnico obstoja
Petrol je obeležil 80 let obstoja

V uvodnem nagovoru je predsednik uprave družbe Petrol Sašo Berger poudaril, »da visok jubilej družbe zaznamuje bogata zgodovina, utemeljena na prebojih, vztrajnosti in pogumu generacij sodelavcev, partnerjev in skupnosti«. »To je zgodba o znanju, pogumu, odgovornosti in vizionarstvu skoraj šest tisoč sodelavk in sodelavcev, ki skupaj s preteklimi generacijami gradijo skupino Petrol«. Iz majhne povojne družbe smo zrasli v vodilno regionalno energetsko skupino, ker smo si upali pogledati preko obzorja vsake generacije in ker nikoli nismo klonili pred izzivi,« je še dejal.

Slovesnosti se je udeležila tudi predsednica države Nataša Pirc Musar, ki je dejala, da 80 let družbe ni le poslovni jubilej, temveč del slovenske zgodovine in skupnih prizadevanj za napredek, samostojnost in trajnostno prihodnost. »Petrol ni le gospodarska družba, temveč družba, ki je postala nepogrešljivi del slovenskega vsakdana«. Posebej je izpostavila dolgoletno podporo športu, kulturi, izobraževanju in znanosti ter poudarila, da uspeh podjetja ne temelji le na številkah, temveč tudi na odnosu do družbe.

Ob 80-letnici z optimizmom zrejo tudi v prihodnost. "Prepričan sem, da bo čez deset let skupina Petrol še bolj trajnostna, še bolj digitalna in še močnejša, kot je danes. Zavedamo se, da sami ne moremo uresničiti svojih ambicioznih načrtov - potrebujemo sodelovanje vseh - odločevalcev, poslovnih partnerjev, lokalnih skupnosti in vseh nas v veliki Petrolovi družini«.

V letu 2024 je skupina Petrol dosegla več kot šest milijard evrov prihodkov in ustvarila 146 milijonov evrov čistega poslovnega izida. »Zavezi k trajnostni preobrazbi in digitalizaciji poslovnega modela pa bo skupina Petrol letos namenila 150 milijonov evrov za nove naložbe, od tega več kot polovico za projekte energetske tranzicije, hkrati pa družba pripravlja osveženo razvojno strategijo do leta 2030« je zaključil Aleš Berger.
 

Polona Bahun
O avtorju