S petkom so v veljavi revidirana pravila EU o porabi energije električnih naprav v stanju pripravljenosti. Potrošniki naj bi do leta 2030 privarčevali za 530 milijonov evrov letno, prihranki električne energije pa naj bi do leta 2030 znašali 4 TWh letno. Zmanjšale pa naj bi se tudi emisije CO2, in sicer za 1,4 milijona ton.
Omejitve so razširjene na izdelke, ki uporabljajo nizkonapetostne zunanje napajalnike
Nova pravila o okoljsko primerni zasnovi, ki so bila uradno sprejeta aprila 2023, o čemer smo pisali tukaj, vključujejo posodobljene omejitve za električne naprave v stanju pripravljenosti. Nova pravila zahtevajo, da so potrošnikom na voljo podrobne informacije o porabi naprav v stanju pripravljenosti. Pravila, ki upoštevajo nedavni tehnološki napredek, veljajo za nove izdelke, ki so bili dani na trg v EU od 9. maja dalje. Nove omejitve so razširjene na izdelke, ki uporabljajo nizkonapetostne zunanje napajalnike, kot so usmerjevalniki Wi-Fi in brezžični zvočniki. Prvič pa bodo omejitve veljale tudi za predmete, kot so daljinsko upravljane zavese in žaluzije ter električno nastavljive dvižne mize.
Prihranka bo za napajanje več kot milijona električnih avtomobilov
»Včasih se zdi, da pozabljamo, koliko energije porabijo naprave – kot so usmerjevalniki Wi-Fi ali brezžični zvočniki – v stanju pripravljenosti in za kar po nepotrebnem plačujemo. Nova strožja pravila o okoljsko primerni zasnovi bodo močno pripomogla k zmanjšanju računov za energijo za državljane in k varčevanju z energijo, je ob tem dejal komisar za energijo in stanovanja Dan Jørgensen.« Ob tem je dodal, da bomo »do leta 2030 prihranili dovolj energije za napajanje več kot milijona električnih avtomobilov. Manj energije kot porabimo, manj energije uvozimo, bolj bomo izboljšali svojo energetsko varnost in podnebne ukrepe.«