Energetika

Hrvaška, Romunija in Slovenija bodo sodelovale v primeru jedrske nesreče

Včeraj je bil v Krškem podpisan sporazum o sodelovanju v primeru jedrske nesreče. 
Hrvaška, Romunija in Slovenija bodo sodelovale v primeru jedrske nesreče

Sporazum so podpisali župan Zagreba Milan Bandić, županja Cernavoda Mariana Mircea in podžupanja občine Krško Ana Somrak. Dogodka se je udeležil tudi bivši župan Krškega ter novi minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič, prisotni pa so bili tudi predstavniki urada za zaščito in reševanje s hrvaške in slovenske strani.

Vrednost projekta, ki je bil izbran na razpisu Generalnega direktorata za humanitarno pomoč in civilno zaščito pri Evropski komisiji, je 526 tisoč evrov. Projekt pa v višini do 75 odstotkov stroškov sofinancira Finančni instrument civilne zaščite.

Kot so dejali podpisniki, k projektu pristopajo s ciljem izboljšanja pripravljenosti sil zaščite in reševanja v primeru evakuacije pri tovrstni nesreči. Glavni cilj projekta je prednostno usmerjen v dvigovanje osveščenosti prebivalstva, nadgradnjo sodelovanja vseh občin in regij okoli nuklearnega objekta ter prenos in izmenjavo tujih praks ter izkušenj, ki so potrebne za dobro pripravljenost v primeru nesreče. Kot so izpostavili, je glede na število in zanesljivost varnostnih sistemov v jedrski elektrarni verjetnost nesreče, ki bi pomenila nevarnost za prebivalstvo, izredno majhna. Hkrati pa so neposredne in posredne posledice tovrstne nesreče, še zlasti v bližini nuklearne elektrarne, takšne, ki zahtevajo nenehno izboljševanje pripravljenosti sil zaščite, reševanja in pomoči. Usklajeno ukrepanje vseh ravni sil zaščite in reševanja ob nesreči je nujno, zato je namen projekta nadgraditi tudi operativno čezmejno sodelovanje. Minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič je v projektu prepoznal pravo priložnost za nadgradnjo ukrepov, ki so že predpisani na državni, regijski in občinski ravni. Dejal je da verjame in upa, da nikoli ne bo potrebno uporabiti teh skupnih projektov v katerih se bodo v prihodnjih dveh letih združevali vsi tisti, ki so odgovorni za evakuacijo, a ker nuklearni objekt predstavlja določeno stopnjo rizika je pripravljenost vedno nujna in potrebna.

Pri pripravi projekta, ki bo potekal v letih 2012 in 2013, bodo sodelovali domači in tuji strokovnjaki s področja jedrskih nesreč, komuniciranja, kriznega upravljanja in vsi organi ter službe, ki delujejo na področju zaščite in reševanja ter predstavniki občin z nuklearnimi objekti. (pb)

Vir: www.krsko.si

Polona Bahun
O avtorju