Energetika

Lani prodane za 11,5 odstotka več električne energije

Borzen je pripravil pregled delovanja organiziranega trga z električno energijo v Sloveniji v letu 2012.
Lani prodane za 11,5 odstotka več električne energije

Lani je bilo na slovenskem trgu z električno energijo prodane za 11,5 odstotka več električne energije med udeleženci trga kot leto pred tem – upoštevajoč električno energijo dobavljeno končnim odjemalcem in kupljeno energijo od proizvajalcev električne energije. Borzen ugotavlja, da je trg z električno energijo z vidika aktivnosti udeležencev trga v letu 2012 rastel na podobni ravni, kot v letih pred tem. Rast trga v letih od 2007 do 2011 je bila namreč v povprečju 9,7-odstotna. Skupna količina omenjenih poslov je lani znašala 81.504,20 GWh, od tega je bilo samega trgovanja na debelo med registriranimi trgovci v republiki Sloveniji, vključno s trgovanjem na meji, za 53.976,80 GWh. 

V letu 2012 je realizirana poraba elektrike, vključno z izgubami v omrežju znašala 13.627,05 GWh, kar je le 0,4 odstotka nad količino porabljene elektrike v letu 2011. Na strani proizvodnje je bil zabeležen 2,1-odstotni padec. Skupaj je bilo v slovenskem omrežju proizvedene 14.528.25 GWh električne  energije. 

Zaradi pokritja odstopanj dobaviteljev je sistemski operater prenosnega omrežja ELES za zanesljivo delovanje elektroenergetskega omrežja moral kupiti oziroma prodati 392,54 GW električne energije. Stroške, ki so z izravnavo sistema nastali, so pokrile bilančne skupine. V preteklem letu so morale tako pokriti za 10,9 milijona evrov stroškov za čas, ko je v sistemu primanjkovalo električne energije, medtem ko so za električno energijo, ki je predstavljala višek, prejele 8,8 milijona evrov.

Bilančne skupine so lani za strategijo napovedovanja aktivnosti odjemalcev raje izbrale dolgo pozicijo, saj je bilo na letni ravni kar za 38,8 odstotkov več negativnih kot pozitivnih odstopanj. V predhodnem letu je bila razlika manjša in sicer za 22,1 odstotka v prid negativnim odstopanjem. Za negativna odstopanja bilančne skupine sicer prejmejo plačilo s strani organizatorja trga (razen v izjemnih primerih negativnih cen), medtem ko morajo za pozitivna odstopanja plačevati. Povprečna cena za pozitivna odstopanja je v letu 2012 znašala 60,44 evra/MWh, medtem ko je bila povprečna cena negativnih odstopanj 44,31 evra/MWh. Razlika med cenama je bila v lanskem letu veliko manjša kot v letu pred tem, ko je ta znašala 33,54 evra/MWh, saj so z začetkom leta 2012 začele veljati spremembe pravil za delovanje trga, ki so spremenile način izračuna cen za odstopanja.

Si je pa sistemski operater pri izravnavi odstopanj od 16. oktobra 2012 dalje  lahko pomagal tudi z izravnalnim trgom, kjer se zbirajo ponudbe udeležencev trga za prodajo oziroma nakup električne energije v času tik pred izmenjavo električne energije. Skupaj je bilo v dveh mesecih in pol, torej od začetka delovanja do konca leta, sklenjenih za 15.980 MWh poslov na izravnalnem trgu. Na trg je bilo včlanjenih 29 članov.

Na celotnem trgu z električno energijo v republiki Sloveniji je sicer v lanskem letu sodelovalo 72 podjetij, od tega je vlogo dobavitelja imelo 16 podjetij. Na trg je na novo vstopilo deset podjetij, šest pa jih je naš trg zapustilo. (pb)

Polona Bahun
O avtorju