ELES postavil daljnovodni steber, ki je edini tovrstnega tipa v Sloveniji.
ELES je sredi maja začel z deli za rekonstrukcijo stojnega mesta 25 daljnovoda 2x110 kV Črnuče-Kleče in vzankanje RTP Črnuče v drugi sistem daljnovoda 2x110 kV TE-TOL-Kleče ter montažo OPGW kabla na tem daljnovodu na odseku TE-TOL-Črnuče. S tem se je povečala zanesljivost obratovanja in vzdrževanja ter oskrbe z električno energijo na območju Ljubljane oziroma zanke Kleče-Črnuče-Bežigrad-Žale-Center-TE-TOL-Kleče, ki je potrebna zaradi povečanja pretokov moči po 110 kV zanki na območju Mestne občine Ljubljana (MOL).
Po besedah vodje projekta na Elesu Gorazda Hrovata vsa dela potekajo skladno z Uredbo o vzdrževalnih delih v javno korist na področju energetike in terminskim planom ter bodo predvidoma trajala do konca avgusta.
Omenjeni daljnovodni steber je bil edini tovrstnega tipa v Sloveniji, ker je bil izveden v dveh nivojih s tako imenovano glavo tipa 'Donava' in s pomožno konzolo dodatnega nivoja ter je kot tak predstavljal štiri sistemski steber, celoten preplet treh daljnovodnih sistemov pa je izveden dodatno še preko pomožnega daljnovodnega stebra.
Dela so se začela 16. maja z uvedbo izvajalca, podizvajalcev in solastnika daljnovoda ter projektne skupine Elesa v delo. Projektantsko podjetje IBE, dobavitelj materiala in opreme podjetje Dalekovod in izvajalec podjetje Elektroservisi, ki nastopa s podizvajalcema T&G in Teleg-m, so bili izbrani v postopku oddaje javnega naročila. Solastnik daljnovoda 2x110 kV TE-TOL-Kleče je podjetje Elektro Ljubljana, ki je bilo hkrati tudi izvajalec montaže OPGW kabla na odseku TE-TOL-Črnuče, v skupni dolžini približno 6,5 kilometra preko gosto naseljenega območja MOL. Zaradi izvedbe nove optične povezave in ponastavitve zaščit končnega obratovalnega stanja petih novonastalih 110 kV daljnovodnih sistemov (TE-TOL-Črnuče-Kleče in TE-TOL-Žale-Bežigrad-Kleče) je bilo v izvedbo vključeno še podjetje Energetika Ljubljana.
Kot je še povedal Gorazd Hrovat, so dela potekala intenzivno, v skladu s terminskim planom in brez motenja odjemalcev pri oskrbi z električno energijo, kljub številnim izklopom daljnovodov. Zaradi del so bili namreč potrebni izklopi 20 in 110 kV daljnovodov, ki so potekali v treh fazah. Prva faza za vzankanje RTP Črnuče je potekala med 5. in 14. julijem, zato je ELES dodatno izvedel začasno 110 kV prevezavo TE-TOL-Bežigrad na daljnovodu 110 kV TE-TOL-Kleče kot rezervno napajanje za RTP Bežigrad in za možnost izklopa nekaterih 110 kV daljnovodnih sistemov. Poleg tega je podjetje Elektro Ljubljana kot solastnik daljnovoda dodatno izvedlo še začasno 20 kV prevezavo z zemeljskim kablom med 20 kV daljnovodom Tomačevo in 20 kV daljnovodom Koroškega Bataljona TP 2013 (Elmo), kar je omogočilo izklop različnih 20 kV daljnovodov. Druga faza je potekala do konca julija zaradi montaže OPGW kabla, tretja faza pa je namenjena zaključevanju projekta in nemoteni oskrbi z električno energijo na širšem območju MOL.
Prvi interni strokovni tehnični pregled za prvo fazo je bil uspešno izveden 11. julija, 14. julija pa so bili vklopljeni trije novi 110 kV sistemi med TE- TOL-Črnuče, Črnuče-Kleče in Bežigrad-Kleče ter še dva ponastavljena sistema med TE-TOL-Žale in Žale-Bežigrad. Končni interni tehnični pregled, kjer bodo preverili realizacijo druge in tretje faze projekta, pa je načrtovan za 18. avgust.
Preko dostopne poti so dela zaradi omejitve osne obremenitve ceste na 3,5 tone potekala z lažjo strojno mehanizacijo in/ali ročno, kar pa časovni ni vplivalo na potek del.
Izvedba del je bila specifična še zaradi številnih križanj druge infrastrukture v MOL, kot so železnica, reka Sava, ljubljanska obvoznica, Šmartinska in Kajuhova cesta ter drugo. Zato so bila potrebna soglasja vseh pristojnih soglasodajalcev ter usklajevanja z ostalimi lastniki zemljišč ter upravljavcev večstanovanjskih objektov v Črnučah. (pb)