Iz Ministrstva za okolje, podnebje in energijo so sporočili, da so v zadnjem letu izvedli več pomembnih ukrepov za sanacijo posledic lanskoletnih katastrofalnih poplav, ki so prizadele Slovenijo avgusta 2023. Kot izpostavljajo so s hitrim in učinkovitim odzivom na področjih, za katera so zadolženi, uspešno sanirali razmere ter tako zagotovili varno in stabilno okolje na prizadetih območjih. Tako so med drugim odstranili skupno 41.652 ton kosovnih odpadkov, kar je primerljivo z letno količino vseh odpadkov v Sloveniji v enem letu. Skupaj s komunalnimi podjetji, občinami in drugimi deležniki so odstranili tudi 2.200 ton nevarnega mulja, kar je primerljivo z enim nogometnim igriščem z 20 cm nasutega mulja.
Večji del navadnega in nenevarnega mulja, 100.000 kubičnih metrov, kar je primerljivo s sedmimi nogometnimi igrišči (če je mulj nasut do višine 2 m), pa so uporabili povečini za vzpostavitev vodne infrastrukture. 9.004 poplavljenim gospodinjstvom so po sanaciji omrežja s strani distribucijskih podjetij omogočil tudi dostop do električne energije po subvencionirani ceni, in sicer 1 EUR/MWh.
Ob obletnici poplav na Ministrstvu tudi opozarjajo na vedno večji pomen ustreznega prilagajanja podnebnim spremembam. Podnebne spremembe so dejstvo, kar potrjujejo znatni trendi dvigovanja temperature zraka in vse pogostejši ekstremni vremenski dogodki. Tudi zato si želijo čimprejšnjega sprejetja Podnebnega zakona, ki bo vzpostavil okvir za učinkovitejšo politiko zmanjševanja ranljivosti ter povečevanja odpornosti na zaznane in pričakovane vplive podnebnih sprememb. Z novim programom porabe sredstev Sklada za podnebne spremembe do leta 2026 so temu področju že namenili do 270 milijonov evrov dodatnih sredstev, treba pa bo še zagotoviti, da bodo podnebni vplivi vključeni tudi v načrtovanje in izvajanje širokega nabora politik in ukrepov.(bj)