Predsednik vlade dr. Miro Cerar je zaključil obisk na Japonskem.
Ob koncu tridnevnega obiska na Japonskem je obiskal poslovno-gospodarsko zvezo Keidanren. Na srečanju s predstavniki največjih japonskih podjetij je premier izpostavil ključne razloge, zakaj so smiselne naložbe v Sloveniji, od geostrateškega položaja države, ki predstavlja vrata v srednjo Evropo, dobro razvite infrastrukture in sodobnih industrijskih con, visoko kvalificirane delovne sile z znanjem tujih jezikov ter delovno naravnanostjo, do pozitivnih gospodarskih indikatorjev in zdravega davčnega okolja.
Ob tem je poudaril, da vlade in slovenskega gospodarstva ti pozitivni ekonomski trendi ne bodo uspavali, saj je potreba po stalnem prilagajanju globalnim trendom in zagotavljanju trajnostne rasti in razvoja jasna. Prav tako je opozoril, da je v tej luči in za ustvarjanje visokokakovostnih delovnih mest treba ustvarjati tudi pogoje za socialno vključenost in pravičnost.
Nanizal je ključna področja, ki so v slovenskem interesu za nadaljnja vlaganja, in sicer vse od infrastrukture, energetike, avtomobilske industrije do robotike ipd. Sogovornikom je zagotovil, da Slovenija pozorno spremlja delovanje japonskih poslovnih družb ter razvojnih možnosti, ki jih ponujajo slovenskemu gospodarstvu, znanosti ter preostali družbi.
Predsednik vlade, ki odnose med državama ocenjuje kot zelo dobre in obetajoče v luči številnih multiplikativnih učinkov, je na srečanju z gospodarstveniki izpostavili slovensko-japonsko partnerstvo na področju energetike. Gre za več kot 20 milijonov evrov vreden projekt NEDO slovensko–japonskega partnerstva med Elesom in japonsko agencijo za nove energetske in industrijske tehnologije NEDO.
Demonstracijski projekt na področju pametnih omrežij in pametnih skupnosti NEDO zajema tri področja. Prvo področje zajema razvoj in prikaz delovanja integriranega sistema upravljanja distribucijskih omrežij za skupno uporabo v slovenskih distribucijskih podjetjih, ki bo hkrati interoperabilen v sklopu različnih tehnoloških sistemov v uporabi. Drugo področje zajema razvoj in prikaz delovanja integriranih rešitev na področju upravljanja s porabo, s katerimi bo omogočeno učinkovito prilagajanje odjema distribucijskih omrežij glede na predvideno povečevanje porabe električne energije in proizvodnje iz razpršenih virov, čemur lahko sledi nameščanje pametnih števcev in prikaz delovanja ustreznega uravnavanja odjema v okviru različnih storitev, ki jih izvajajo distribucijska podjetja. Tretje področje pa zajema uvedbo in prikaz delovanja sistema celostnega upravljanja z energijo, ki bo omogočal nadzor in vodenje celostne preskrbe z energijo v urbanih področjih.
Po zagotovilih dr. Mira Cerarja bo pogodba med partnerjema pri projektu podpisana še v tem mesecu.